Saddam'ın hazinesini arıyorlar


Irak, Saddam’ın hazinesinin peşindeSaddam’ın sarayından ve Bağdat Ulusal Müzesi’nden çalınan antika eşyaların Hatay sınırında bir TIR’da yakalanmasının ardından mahkeme süreci hâlâ devam ediyor. Irak, hazinelerin iadesini istiyor ama Türkiye henüz karar vermiş değil

Irak, 2003’te ABD tarafından işgali sırasında yağmalanan Saddam’ın Sarayı ve Bağdat Ulusal Müzesi’nden çalınan tarihi eser ve kıymetli eşyaların peşine düştü. Bağdat, Türkiye’de Hatay’da ele geçirilen Saddam’ın hazinelerinin de iadesini istiyor. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Avrupa’ya kaçırılmaya çalışılırken bir TIR’da yakalanan Saddam’ın hazinelerinin Irak’a iadesi, olayla ilgili Türkiye’deki yargı süreci devam ettiği için yaklaşık bir yıldır gerçekleştirilemiyor.

MUSA’NIN ASASI VE HALILAR
Irak’ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin’in sarayından çalınan ve Türkiye’de ele geçirilen tarihi eserler ve eşyalar arasında 20 adet antik değerdeki saf ipek el dokuması İran halısı, üzerinde kutsal kitaplarda bahsi geçen Hz. Musa’nın asası ile Kızıldeniz’i geçişi sembolize eden işlemelerin bulunduğu 100 yıllık halı, 52 parçalık 2 ayrı takımdan oluşan sedef, gümüş, fildişi ve deniz kabuklarıyla süslü 250 yıllık mobilyalar, medreselerde kullanılmış çeyrek asırlık kitaplık da yer alıyor.

Bu yılın şubat ayında Cilvegöz Sınır Kapısı’dan Türkiye’ye giriş yapan bir TIR’dan şüphelenen güvenlik güçleri, yaptıkları aramada Saddam’a ait olduğu belirlenen paha biçilmez tarihi eser ve eşyalar bulmuştu. Yapılan soruşturma neticesinde, TIR’ın yanlış beyanla Türkiye’ye giriş yaptığı, Saddam’a ait eşyaların önce Mersin’e oradan da Avrupa’ya kaçırılmak istendiği belirlenmişti.

2 MİLYON YTL DEĞERİNDE
Suriye plakalı TIR’da yapılan aramada yakalanan Saddam’ın antika eşyaları, bilirkişi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlileri tarafından da incelendi. Yapılan incelemede Saddam’ın hazinelerinin maddi değerinin yaklaşık 2 milyon YTL olduğu bildirildi. Cilvegözü Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri yakaladıkları Suriye uyruklu TIR şoförü Hasan Droub’ı, gözaltına aldıktan sonra Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk etti.

Antakya Müzesi’nin deposuna kaldırılan değerli eşyaların iade edilip edilmeyeceği, mahkeme süreci sonunda değerlendirmeye alınacak. (Akşam)

ensonhaber