İran'dan ABD'ye sert yanıt


Asıl teröristleri deniz aşırı yerlerden gelerek ülkeleri işgal edenlerdir.İran Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, ABD'nin ülkesine yönelik terörizm suçlamalarını reddederek, ''asıl teröristlerin, deniz aşırı yerlerden gelerek ülkeleri işgal edenler olduğunu'' söyledi.

Rafsancani, Tahran Üniversitesinde bugün kılınan Kurban Bayramı namazından önce verdiği hutbede, bölgesel ve uluslararası konulara değindi.

İran'ın değerlerine muhalefet etmek için ABD'nin insan hakları, terörizmle mücadele ve nükleer enerjiyi bahane ettiğini savunan Rafsancani, ABD'nin ''İran terörizmi himaye ediyor, teröristleri destekliyor ve nükleer silah elde etmeye çalışıyor'' şeklindeki suçlamalarını değerlendirirken, ''Amerikalıların teröristten kasıtları Hizbullah ve Hamas'tır. Hizbullah, bir direniş gücü olarak Lübnan halkını İsrail'in şerrinden ve işgalinden kurtardı. Hamas ise dünyanın en mazlum halkının temsilcisi olarak haklarını savunmaya çalışıyor. Gerçekten bunlar terörist mi? ''Asıl teröristler, deniz aşırı yerlerden gelerek ülkeleri işgal edip, halkların gününü siyaha çevirenlerdir'' diye konuştu.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere yönelik İsrail ablukası ve saldırılarını kınayan Rafsancani, ''Dünyanın vicdanı ne kadar da kararmış, İsrail'in hamisi büyük güçler ne kadar da vicdansız olmuşlar ki, Gazze'deki duruma seyirci kalıyorlar'' ifadelerini kullandı.

İslam ülkelerinin Gazze'deki trajedi karşısındaki tavırlarını da eleştiren Rafsancani, ''Köklü bir medeniyeti ve İslam tarihi olan Mısır'ın, tüm kapılarını Filistinlilerin üzerine kapatmasını ve buna tahammül etmesini anlamış değilim'' dedi.

Rafsancani, ABD Başkanı seçilen Barack Obama'nın İran'a karşı ''havuç-sopa politikası'' izleyeceğinin işaretlerini verdiğini savundu ve ''geçmişteki yanlışların tekrarının sorunları çözmeyeceğini'' söyledi.

Nükleer enerji programından dolayı İran'a yönelik baskı ve yaptırımları eleştiren Rafsancani, Amerikalılara hitaben, ''30 yıldır konuşmak isteyen taraf sizdiniz, biz ise kabul etmiyorduk. Şimdi müzakere etmemiz için ağır şatlar öne sürüyorsunuz'' dedi.

Rafsancani, Obama'nın İran'ı hedef alan sözlerine ilişkin olarak da, ''Kendisini kara Afrika'ya ve ABD'deki mazlum siyah halka ait bilen bir kimseden, (ABD Başkanı George) Bush ve benzerleri gibi konuşmasını beklemiyoruz'' ifadesini kullandı.

Obama'ya, ''Doğru olan, akıllıca bir yolu seçmektir. İran'ın hakkını itiraf edin ve bu hakkın önünde engel olmayın'' diye seslenen Rafsancani, ''ABD ile sürtüşme, çatışma ve savaş istemiyoruz. Biz, günümüz bilim ve fenninden istifade etmek ve kendi ayaklarımız üstünde durmak istiyoruz'' şeklinde konuştu.

ensonhaber