Fransa'dan teröre çifte standart


Türkiye'nin, PKK'lıların iade edilmesi talebini reddeden Fransa, İspanya'ya farklı muamele yaptı4 yılda ayrılıkçı ETA örgütünün 3 liderini birden yakalayan Fransa, örgüte büyük darbe indirdi. Tüm liderler hemen İspanya’ya teslim edildi.
İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı eylemlerde bulunan ETA, Avrupa’nın en azılı terör örgütlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 yıllık silahlı mücadelesinde, 820’yi aşkın insanın ölümünden sorumlu tutuluyor. Daha önce defalarca kez silah bırakp ateşkes ilan eden ETA, İspanya hükümetiyle yaptığı gizli görüşmelerin başarısızlığa uğraması ardından Haziran 2007’de silahlı mücadeleyi yeniden başlattığını açıklamıştı. Ancak bu süreçte örgüt çok büyük darbeler aldı. 2004’te örgütün “1 numarası” Mikel Antxa’nın yakalanmasının ardından örgütün liderliğine geçen Javier Lopez Pena, mayıs ayında Fransa’nın Bordeaux kentinde düzenlenen operasyonla ele geçti. İspanya’ya teslim edildi.

Onun yerine geçen “Txekori” lakaplı Garkoitz Asiazu Rubina da Fransız ve İspanyol güvenlik güçlerinin ortak operasyonu sonucu Fransa’nın Cauterets bölgesinde geçen ay yakayı ele verdi. Fransa hemen ETA’nın 35 yaşındaki bu genç liderini de İspanya’ya teslim etti.

İŞBİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ
Fransa İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, Fransa ve İspanya arasında yargı alanındaki işbirliği anlaşmasına atıfta bulundu ve ETA liderinin yakalanmasının, terörle mücadele konusunda Fransa ve İspanya arasındaki yakın ve etkili işbirliğinin en somut göstergesi olduğunu ifade etti. ETA da bu arada kendine yeni bir lider seçti. Ancak Fransız polisi, örgütü kendi topraklarında yöneten bu üçüncü ismi de dün ele geçirdi ve ETA’ya bir büyük darbe daha indirdi. “Gurbitz” lakaplı Aitzol Iriondo Yarza, Fransa’nın güneybatısında Fransız özel timlerinin düzenlediği baskında 5 arkadaşıyla birlikte ele geçirildi. Fransız Bakan bu operasyonun ardından da kameraların
karşısına geçti ve “Teröre karşı Fransız-İspanyol işbirliği örnek alınmalı. ETA’yı etkisiz hale getirmek için attığımız adımlar olağanüstü” dedi.

FRANSA PKK'LILAR HAKKINDA SUSKUN
İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Fransız polisinin bu
operasyonları sonrasında “Bugün, ETA daha zayıf, İspanyol demokrasisi daha güçlü. ETA büyük bir yara aldı ve çok sert bir acı çekecek. Hükümet, ETA’yı sona erdirmek için bir an olsun dinlenmeksizin mücadelesine kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi. Zapatero, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye de teşekkür etti. Oysa ki Fransa, Türkiye’nin taleplerine rağmen yakaladığı PKK’lıları elebaşlarını Türkiye’ye iade etmiyor. PKK’nın gençlik örgütlenmesini sağlayan Nedim Seven, tutklu olmasına rağmen
Türkiye’ye verilmiyor. Gülabi Dere de kırmızı bültenle aranmasına rağmen son olarak AP’de toplantıya katıldı. Geçen yıl yakalanan Rıza Altun’un da Paris’ten kaçarak K.Irak’a gittiği öne sürülüyor. Belçika’da yakalanıp Fransa’ya iade edilen PKK’lı yönetici Canan Kurtyılmaz da geçen yıl serbest bırakılmıştı. Yıllarca Fransa, Hollanda ve Belçika’da yaşayan terörist Dursun Karataş’ın da ancak öldükten sonra Türkiye’ye cenazesi gönderildi. (Vatan)

ensonhaber