Beni idam edin şehit olayım


11 Eylül'ün beyni olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed, suçlamaları kabul edeceğini söyledi."BENİ İDAM EDİN ŞEHİT OLAYIM"
Küba’daki Guantanamo üssünde önceki gün görülen ön duruşmada, New York’ta yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne neden olan saldırıların planlayıcısı Muhammed, "Evet, 11 Eylül’ü ben planladım. Beni idam edin, şehit olayım" diye konuştu.
ADI 'FANİLALI TERÖRİST'E ÇIKMIŞTI
11 Eylül’den 1.5 yıl sonra Pakistan’da fanilayla yakalandığı için adı "Fanilalı teröriste" çıkan Halid Şeyh Muhammed, bu kararlarını, iki suç ortağı zanlının akli durumlarıyla ilgili tetkikten sonra resmen açıklayacaklarını söyledi. Askeri Hakim Albay Stephen Henley, iki zanlının akli dengelerinin yargılanmalarına izin verip vermediğinin anlaşılması için inceleme yapılmasını istemişti. 5 zanlı suçlu bulunurlarsa, idam cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya.

Mahkemeyi izleyen muhabirler, zanlıların bu kararlarını açıkladıkları ön duruşmadan sonra yeni bir mahkeme tarihi belirlenmediğini ve ABD Başkanı seçilen Barack Obama’nın, görevi George W. Bush’tan devralacağı 20 Ocak’tan önce bir duruşma yapılma şansının zayıf olduğunu belirtiyor. (Hürriyet)

ensonhaber