İnkar etme zamanı bitmiştir


Al Gore, "Obama'nın ekibinde yer almaktansa enerji konusunda çalışmayı yeğlerim."ABD'nin yeni seçilen başkanı Barack Obama, Demokrat Parti'den 2000 yılında başkan adayı olan ve bir dönem ABD Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Al Gore ile küresel ısınma ve enerji konularını görüşmek üzere Chicago'da bir araya geldi.
Toplantı sonrası konuşan Obama, başkanlığı boyunca sera gazı salımının düşürülmesi konusunda büyük şirketlere kirlilik ruhsatı için ödeme yapmaları, tekrar uluslararası iklim görüşmeleri yapma gibi planları içeren büyük çabalar göstereceği vaadinde bulundu ve küresel ısınmayı kastederek, "Erteleme zamanı artık bitmiştir. İnkar etme zamanı artık bitmiştir" dedi.
ALTERNATİF ENERJİ DAHA GÜVENLİ
Alternatif enerjiye yatırım yapmanın ekonomiyi daha güçlü, kendilerini de daha güvenilir kılacağını açıklayan Obama, "Bu sadece bir problem değil aynı zamanda bir fırsattır da" diye konuştu.
Öte yandan, iklim değişikliği konusunda insanlığı bilinçlendirmek gibi çevreci çalışmalarından ötürü 2007 Nobel Barış Ödülü'nü alan Al Gore'un, Obama'nın yeni yönetiminde kendisine bir pozisyon istediği yönünde spekülasyonların ise gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Al Gore ise, Obama'nın ekibinde yer almak yerine, küresel ısınmayla ilgili konulardaki çabalarını sürdürmeyi yeğlediğini açıkladı. (İHA)


ensonhaber