Mugabe’ye göre kolera yokZimbabve’de çıkan kolera salgınında ölenlerin sayısı 800’ü aşarken, Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin, "Ülkede kolera salgını yok" şeklindeki sözleri, Afrikalı lidere yönelik tepkileri daha da artırdı.

Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mugabe’nin önceki gün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında sarfettiği sözlerin "istihza" olduğu ve yanlış anlaşıldığı ifade edildi. 84 yaşındaki liderin, "Salgın bittiğine göre, ülkemizi işgal etmelerine de gerek yok" dediği bildirilirken, bunun alaycı bir ifade olduğu vurgulandı.

Ülkeyi demir bir yumrukla yöneten Mugabe’ye yönelik tepkiler dinmek bilmiyor. Güney Afrikalı Piskopos Joe Seoka, "Mugabe 21’inci yüzyılın Hitler’i" dedi. Batılı hükümetler de, Mugabe’nin istifasını ve ülkenin tam demokrasiye geçmesini istiyorlar. Londra’ya, "insani amaçla operasyon düzenleyip Mugabe’yi devir" çağrısı bile yapılıyor.

Zimbabve Enformasyon Bakanı Sikhanyiso Ndlovu ise, salgının İngiliz komplosu olduğunu ileri sürdü. Ndlovu, "Kolera Zimbabve’ye karşı sömürgeci güçlerin hesaplı, ırkçı bir saldırısı. İngilizler kolera ile soykırım yapıyor" dedi.


hurriyet