Kalpsiz bebek kalbine kavuştu


16 aylık bebeğe 297 gün kalpsiz yaşadıktan sonra kalp nakli yapıldı.İtalya’da 16 aylık Noemi, 297 gün kalpsiz yaşadıktan sonra, ikinci kez yapılan kalp nakliyle bir mucize gerçekleştirdi.

Toscana Bölgesi’nde bulunan Pistoia kentine bağlı Alagna Kasabası’nda dünyaya gelen minik Noemi, doğumundan iki hafta sonra nefes almakta güçlük çekmesi üzerine acilen hastaneye kaldırıldı. ‘Kardiyomiyopati dilatation’ tanısı konulan Noemi, Floransa’da tam teşekküllü bir hastaneye sevk edildi. Burada da iki ay tedavi gören Naomi, daha sonra Bologna’da Sant’Orsolo Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü'ne sevk edildi.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fernando Maria Picchio, “Bebek geldiğinde sağlık durumu çok kötüydü. Nefes almasında büyük problem yaşıyordu. Annesinden süt ememiyordu ve kalbinin durumu kötüydü. Bu durumu çözecek bir teknik henüz yok. Tek çare kalp nakli yapılmasıydı. Hemen kalp naklini gerçekleştirdik, ancak nakil çok başarılı olmadı” dedi.

297 GÜN KALPSİZ YAŞADI
Noemi 6 aylık olduğunda ‘yapay kalp’ kullanmaya karar verdiklerini belirten Prof. Dr. Picchio, “Yapay kalp şimdiye kadar en uzun süreli ABD’de kullanıldı. Bu süre 117 gündü. Bu yöntemin kullanıldığı bebeklerin yaşama oranı ise sadece üçte bir. Ama başka çaremiz yoktu. Noemi de yaşama azmiyle bize çok yardım etti. 297 gün boyunca yapay kalple yaşadı” diye konuştu.

İKİNCİ NAKİL BAŞARILI
İlk kez bu kadar uzun süreyle bir bebeğin yapay kalbe bağlı yaşadığının altını çizen Picchio, “Sonra yeniden kalp nakli yaptık. Böylece minik beden üçüncü kalbini aldı. Nakil başarılı sonuçlandı. Şu anda nakil operasyonunun üzerinden 28 gün geçti. Biz, doktorları olarak çok mutluyuz.
Şu anda hiç bir problemi yok. Ve birkaç gün sonra taburcu edeceğiz. Böylece şu anda 16 aylık olan ve hayatının ilk iki haftasından sonrasını hastanede geçiren küçük kızımız, evinde ilk noel bayr****** sağlıklı kalbiyle kutlayabilecek” diye konuştu.

ANNE MUTLU
Mucize bebeğin 24 yaşındaki annesi Roksana Polakowska ise tedavi süresince bir an olsun bebeğinin başından ayrılmadı. Maddi imkanlarının bu tedaviyi kaldırabilecek durumda olmadığını ancak, Minik Büyük Kalpler Derneği’nin masrafları karşıladığını belirten genç anne, “Kızımın sağlığına kavuşması, benim en büyük ödülüm. Minik Büyük Kalpler Derneği’ne desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi. (milliyet)


ensonhaber