Iraklı TV muhabiri El Zeydi’nin Başkan George Bush’a fırlattığı pabuçlar, direnişin yeni simgesi oldu. ABD karşıtları tarafından kahraman ilan edilen ve gündemin ilk sırasına oturan El Zeydi’ye destek gösterileri yapılıyor. Necef’te bir Amerikan askeri araç konvoyu, Iraklılar tarafından pabuç yağmuruna tutuldu.


IRAK’ta ilk kez 2003 yılında, Bağdat’a giren ABD askerlerinin yıktığı dev Saddam heykelinin suratına Iraklıların indirdiği ayakkabı ve terlik darbeleriyle tanık olunan "Pabuç tepkisi", bu kez Iraklı TV muhabiri Muntathar el Zeydi’nin Başkan George Bush’a fırlatmasıyla, ayakkabı artık ABD’ye direnişin simgesi haline geldi.

Muhabir El Zeydi, Irak’taki ABD karşıtları tarafından kahraman ilan edilirken, gündemin de ilk sırasına oturdu. El Zeydi’ye destek sürüyor. Irak’ın başkenti Bağdat’taki Şii semti Sadr’dan sonra güneydeki Şii kenti Necef’te de destek gösterileri yapılıyor. Necef’teki göstericiler bir Amerikan askeri araç konvoyunu ayakkabı yağmuruna tuttu.

El Zeydi’nin kardeşi Uday el Zeydi, "Allah’a şükür, Muntazar, Iraklıların kalplerini gururla doldurdu. Eminim Iraklıların çoğu, Muntazar’ın yerinde olmak isterdi" diye konuştu.

İdam cezası infaz edilen Saddam Hüseyin’in avukatlarından Halil Duleymi, Başkan Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciyi 200 avukatın ücretsiz savunmaya hazır olduğunu açıkladı
Hükümet Kınadı

Irak hükümeti ise gazetecinin hareketini "barbarca ve rezalet" olarak nitelendirdi ve bu davranışın medyanın rolüyle bağdaşmadığını bildirdi. Bakanlar kurulu basın merkezinden yapılan açıklamada, "Bu rezil hareketi kınıyor ve gazetecinin çalıştığı televizyon kanalını, tüm Iraklı gazeteciler ve Irak medyasını lekeleyen bu davranış yüzünden özür dilemeye davet ediyoruz" denildi.

Kimyası Bozulmuş

Iraklı gazetecinin gördüğü yıkımdan duygusal olarak etkilendiği ve Şii milisler tarafından kaçırılarak üç gün rehin tutulduğu da ortaya çıktı.

El Zeydi’nin tanık olduğu olaylardan çok etkilendiği için ayakkabı eylemini yaptığı belirtiliyor. Bağdadiye televizyonu, El Zeydi’nin de derhal serbest bırakılmasını talep etti.


Afgan gazeteciler arkadaşlarına şaka yaptı: Bush’a ayakkabını atsana

IRAK’tan Afganistan’a geçen Bush’a yapılan ayakkabılı saldırı, Afgan gazeteciler arasında şaka konusu oldu. Bush’un Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile basın toplantısına katılan gazeteciler kendi aralarında pek çok ayakkabı şakası yaptılar. Birbirlerini çok iyi tanıyan bir grup gazetecinin bir televizyon muhabiri meslektaşlarını, Bush geldikten sonra ayakkabılarını çıkarması ve fırlatması için şaka yollu teşvik etmelerine karşın ayakkabısını çıkaran olmadı. ABD Başkanını sıcak bir şekilde karşılayan Karzai ise Bush’a madalya taktı.

ABD’de Manşet

Bush’a fırlatılan ayakkabılarla ilgili haber ve fotoğraf, Amerikan gazetelerinin tümünde birinci sayfadan verildi.

Kaynak: hurriyet.com.tr