KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla 11 Eylülde başlayan kapsamlı müzakereler çerçevesinde bugün 12. kez bir araya geldi.

Liderlerin, Lefkoşa ara bölgede kapsamlı müzakereler için tahsis edilen binadaki görüşmesine, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexsander Downer ve liderlerin heyetleri katılıyor. Liderler, önce baş başa görüşmeye başladı. Görüşme daha sonra heyetlerin katılımıyla devam edecek.

Müzakerelerin başlangıcından buyana, "Yönetim ve güç paylaşımı" başlığı altındaki konuları görüşen liderlerin, "dış ilişkiler" konusunu ele alacak.

Liderler, 2 Aralıkta yaptığı son görüşmede, "kamu yönetimi" ve "Kamu Hizmeti Komisyonu" konusunu müzakere ederek karşılıklı önerilerini sunmuştu.

2 Aralık görüşmesinde, Hristofyas, Türk tarafının, görüşmeler devam ederken Hristofyas'ın görüşme zeminini kaydırmaya yönelik çalışmasından duyduğu rahatsızlığı ve Rusya ile imzaladığı deklarasyona ilişkin tepkisine karşılık yazılı yanıtını okumuş ve Hristofyas'ın ortaya koyduğu argümanlar, Kıbrıs Türk tarafınca kabul görmemişti.

Son görüşmeden sonra, Talat ve Hristofyas Brüksel;de temaslarda bulunmuş, BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs;te görevli BM Barış Gücü;nün (UNFICYP) görev süresini 15 Aralıktan geçerli olmak üzere 6 ay uzatan kararı kabul etmişti. Müzakereleri takip eden gazetecilerin sayısında azalma gözlendi.


ensonhaber