"Derin gırtlak" öldüEski ABD Başkanı Nixon'ı istifaya götüren Watergate skandalının kaynağı, Mark Felt öldü

19.12.2008 10:09ABD'nin eski başkanlarından Richard Nixon'ı istifaya zorlayan Watergate skandalının kaynağı, "Derin Gırtlak" lakaplı Mark Felt 95 yaşında öldü.

New York Times gazetesi, 1970'li yılların başındaki skandaldan yaklaşık 30 yıl sonra kimliğini ifşa eden Felt'in, Santa Rosa'da, kalp yetmezliğinden öldüğünü yazdı.

Gazete, Felt'in ölümünün, torunu Rob Jones tarafından da doğrulandığını belirtti.

Nixon'ın başkanlığı döneminde Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) iki numarası olan Felt, meçhul muhbirin kendisi olduğunu 2005 yılında açıklamıştı. Gözü FBI başkanlığında olan Felt, Nixon'ın adamlarının, rakip Demokrat Partiyi dinleme faaliyetlerini, başkanlığa başka birinin atanması üzerine basına sızdırmıştı.

'DERİN GIRTLAK' MARK FELT KİMDİR?

ABD’de en çok merak edilen konulardan biri, eski başkan Richard Nixon’ın siyasi yaşamına sona veren Watergate skandalını basına kimin sızdırdığıydı. “Derin gırtlak” diye tanınan bu efsanevi kişinin kimliği, spekülasyon konusuydu.

Eski başkan baba George Bush’un bile “derin gırtlak” olduğu öne sürülmüştü. Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın o dönemdeki başkan yardımcısı Mark Felt, “derin gırtlak”ın kendisi olduğunu duyurdu. Felt, yıllar sonra bu açıklamayı Vanity Fair dergisine yaptı.

3 KİŞİ BİLİYORDU
“Derin gırtlak”ın kim olduğunu dünyada üç kişi biliyordu. Bunlar, Watergate skandalını patlatan The Washington Post gazetesinin ünlü muhabirleri Bob Woodward, Carl Bernstein ve gazetenin o zamanki haber yönetmeni Ben Bradlee’ydi ve bu üç isim, “derin gırtlak” ölene kadar kimliğini açıklamamakta kararlıydı.
Ancak kilit açıklama gelince gazeteciler, “derin gırtlak”ın Mark Felt olduğunu doğruladı.

BAŞKAN OLAMAYINCA ANLATTI
Felt’in FBI başkanı olamamaktan duyduğu kırgınlık üzerine Watergate’i basına sızdırdığı anlaşıldı. Filmlere de konu olan skandal, Demokrat Parti bürosunun 1972 seçimi öncesinde Cumhuriyetçilerce yasadışı dinlenmesiyle meydana gelmişti. “Derin gırtlak”ın sızdırdığı skandal büyüyünce, Nixon iki yıl sonra istifa etmişti.
Habertürk