7 yıl önce Avustralya’daki bir radyo programında Öcalan’a "Sayın" dediği iddia edilen Erdoğan için Ankara Cumhuriyet Savcılığı inceleme başlattı. Suç unsuru bulunursa hazırlanacak fezleke Meclis’e gönderilecek.

ANKARA Cumhuriyet Başsavcıvekili Hikmet Önen, Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında, yedi yıl önce Avustralya radyosunda yaptığı bir konuşmada, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a "sayın" dediği iddiaları üzerine inceleme başlattı.

Erdoğan’ın, Avustralya’da 14 Ocak 2000’de yaptığı bir konuşmada, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan bahsederken "sayın" ifadesini kullandığı iddiasıyla 10’u aşkın suç duyurusu yapılmıştı. İncelemenin Türk Ceza Kanunu’nun "suçu ve suçluyu övmek" suçunu düzenleyen 215. maddesinden yürütüldüğü bildirildi. Kasetlerde suç unsuru saptanırsa Erdoğan hakkında fezleke TBMM’ye gönderilecek. Başsavcılık, suç unsuruna rastlamazsa takipsizlik kararı verebilecek.

ZAMANAŞIMI İDDİASI Erdoğan’ın 2000’de gerçekleştiği iddia edilen radyo konuşmasına ilişkin inceleme, o tarihte yürürlükte bulunan TCK’ya göre yapılacak. Eski TCK’ya göre bu suçun zamanaşımı süresinin 5 yıl olduğu belirtildi. Bu nedenle suç duyurusunun "takipsizlikle" sonuçlanabileceği de öne sürüldü.

İŞTE SÖZLER
Başbakan Erdoğan, Avustralya’nın SBS Radyosu’ndaki programda Öcalan için iki kez "Sayın Öcalan" ve şehitler için de "kelle" ifadesini kullanıyor. Erdoğan’ın yaptığı iddia edilen konuşmanın bir bölümü özetle şöyle:

"Kimse benim hakkımda hamdolsun hırsızlık için bahsedemez, yolsuzluk için bahsedemez sadece düşüncemden dolayı içeriye aldılar. Şimdi ömür boyu siyaset yapmamı engelliyorlar. Ömür boyu siyaset yapmamımı engelleyecek güç millettir. Belli odaklar, belli kurumlar benim siyaset yapmamı engellerse, totaliter bir yapı ve zihniyet olur. Şimdi asıl Sayın Öcalan’ın durumuna gelmek istiyorum. Siz köpeklerin çektiği kızakların üstünde hamile kadınlar taşınırken, bir Doğu’da Güneydoğu’da, oradakileri inandıramazsınız. Kaldı ki benim 4.5 yıllık yönetimimi takip etselerdi. Sayın Öcalan düşüncelerinin değil almış olduğu kellelerin hesabını veriyor."

MÜFLİS TÜCCARLA İŞİM YOK Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Erdoğan, hakkında inceleme başlatılması için "Yorum yapmam. Bir başvuru varsa, aynen diğer başvurularda olduğu gibi hangi savcı arkadaşımız bakıyorsa, hukuk yolunda başvuruları inceleyerek gereğini yapar" dedi. Başbakan Erdoğan ise, gazetecilerin "incelemeyi nasıl değerlendirdiği" sorusuna "Arkadaşlar, müflis tüccarlarla işim yok" yanıtını verdi. ANKARA