Newsweek dergisi yılın en güçlü 50 insanını belirledi. Liste başında ABD'nin yeni başkanı seçilen Barack Obama var. Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'den, bilgisayar devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs'a kadar pek çok siyasi ve işadamı da listede.


Newsweek dergisinin hazırladığı, "2008'in en güçlü 50 ismi" listesine bu yıl dünya siyasetçileri damgasını vurdu. Bu yıl listenin başında ABD'nin "değişim" diyerek başkanlığa seçtiği Barack Obama bulunuyor.

Listenin ikinci sırasında yer alan hem sıradışı, hem de Asya'nın yükselişe geçtiğinin göstergesi olan bir isim: Çin lideri Hu Jintao.

Fransa Cumhurbaşkanı Nıkolas Sarkozy de listenin üçüncü sırasında.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown 7, Almanya Başbakanı Merkel 8, Rusya Başbakanı Vladimir Putin 9, Irak Başbakanı Nuri El Maliki 21'inci sırada yer aldı.

Obama'nın ekibinden yeni isimler de bu yıl listede girdi.

Yeni dönemde Amerikan Hazine Bakanlığı'nı yürütecek olan Tiımothy Geithner listenin 15'inci sırasında. Obama'nın Beyaz Saray Genel Sekreterliği'ne getirdiği Rahm Emanuel de 27'inci sırada.

Listede sadece siyasiler yok.

Irak'taki Amerikan askerlerinin eski komutanı general David Petraeus da 16'ncı sırada.

Ünlü işadamları, televizyonucular ve genç girişimciler de Newsweek'in 50 en güçlü isim listesine girdi.

Amerikalı işadamı Warren Buffett, Apple'ın kurucusu Steve Jobs, ve Amerikalı medya patronu Rupert Murdoch ve Amerikalı sunucu Oprah Winfrey de listede.

Derginin listesi bu yıl devlet dışı aktörlerin liderlerini de listeye dahil etti. El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da bu yılki listede yer alan isimlerden.
ekolayhaber