Çin'in başkenti Pekin'de Uluslararası Kültür ve Yaratıcılık Endüstrisi Fuarı düzenlendi. Fuarda yapılan 50'den fazla sanat gösterisi büyük ilgi çekti.

Pekin’de yapılan en geniş kapsamlı ve en büyük olan bu fuar, 60 bini ana fuar merkezi olmak üzere toplam 130 bin metrekarelik bir alanda yapıldı.

Serginin merkezi Uluslararası Sergi Merkezi olurken bunun yanında Pekin Uluslararası Kitap Kenti, Çin Binyıl Anıtı, Pekin Moda Dizayn Plaza ve Pekin Film Akademisi gibi farklı alanlar da kullanıldı. Bu yıl 3’üncüsü yapılan fuarı geçen yıl 200 bin insan gezmiş ve 40’dan fazla ülkeden katılım olmuştu.

Bu yılki teması “Kültürel Yaratıcılık ve Servis Ticareti” olan fuara oldukça çok geniş bir katılım oldu. Fuarda teknoloji ürünleri, sanat yapıtları, animasyon ürünleri gibi malzemelerin sergilenmesi dışında farklı konularda söyleşiler, forumlar, 50’den fazla sanat gösterisi de yapıldı. Çin Kültür Bakanlığı, Çin Radyo, ***** Televizyon Genel Müdürlüğü, Çin Basın ve Yayıncılık Genel Müdürlüğü ve Pekin Belediyesi fuarın ana sponsoru oldular.

Ana fuar alanında en çok ilgiyi çekenlerden biri Tayvan standıydı. Oldukça büyük bir alan kiralamış olan Tayvan hükümeti, özellikle gençlerin beğendiği çizgi dizi kahramanlarının canlı mankenlerine, kukla gösterisine ve müziğine ilgiliydiler.

Stant alanında duvara tırmanma, kayak gibi etkinliklerden başka heykel sergisi de ziyaretçilerin ilgi odağıydı. Fuara ABD, Tayvan, Kore, Birleşmiş Milletler, İsviçre, Singapur, Bulgaristan, Fas, Filistin, Portekiz, Yunanistan, İspanya gibi 35 ülkeden bir çok kurum ve kuruluş da katıldı.

Yapılan bir istatistiğe göre dünya genelinde kültür ve yaratıcılık sektöründe günlük 22 milyar ABD doları harcanıyor ve bu rakam her yıl yüzde 5 artıyor.

ekolayhaber