Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin, Başbakan Mgaloblişvili’yi tokatladığı öne sürüldü. Gürcü basınının iddiasına göre, Türkiye ziyaretini tamamlayıp dün ülkesine dönen Mgaloblişvili’nin geçen hafta yediği "cumhurbaşkanı dayağına" birçok kişi şahit oldu.

GÜRCİSTAN’da yayın yapan tabloid gazete Aliya’nın iddiasına göre, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Başbakan Grigol Mgaloblişvili’ye geçen hafta birçok tanığın önünde tokat attı. Saakaşvili’nin 36 yaşındaki başbakanına masadaki telefonu fırlattığı da öne sürüldü.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, çabuk sinirlenmesiyle tanınan Gürcü Cumhurbaşkanı’nın öfkesinin nedeni hakkında bilgi verilmedi. Habere göre tokatın ardından Mgaloblişvili istifasını sundu, fakat Saakaşvili bunu reddetti. Gürcistan Cumhurbaşkanlığı, "herhangi bir yorumu haketmeyen tam bir saçmalık" olarak nitelediği haberi yalanladı.
ABD stratejik müttefik yapacak

ABD, "arka bahçe" olarak gördüğü Güney Amerika’da Rusya’nın nüfuzunu giderek artırmasına, önümüzdeki günlerde Gürcistan’ı "stratejik müttefik" ilan ederek cevap verecek. ABD Yönetimi’nin, 4 Ocak 2009’da Gürcistan ile kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşması imzalayacağı bildirildi. Washington’da yapılacak imza törenine iki ülkenin dışişleri bakanları katılacak.

hurriyet.com.tr