Ölümünün 1’inci Yılında Kabrini Türbeye Çevirdiler

Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto’nun birinci ölüm yıldönümünde 200 binden fazla kişi kabrinin bulunduğu Garhi Huda Bakş köyüne akın etti. Butto taraftarları, suikastta hayatını kaybeden Butto’nun kabrini ziyaret edebilmek için saatlerce kuyrukta bekledi.
PAKİSTAN’ın suikasta kurban giden eski başbakanı ve Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto’nun ölümünün birinci yıl dönümünde, kabrinin bulunduğu doğduğu köyde anma töreni düzenlendi.

Anma töreni için 200 bini aşkın kişi, Garhi Huda Bakş köyüne akın etti. Butto’nun kabri başında toplanan insan seli, alanı türbeye çevirirken, duygusal sahneler ortaya çıktı.

Bazılarının kilometrelerce yol yürüyerek geldiği köyde toplananlardan çok sayıda kişi, Butto’nun çiçeklerle bezenmiş kabrini öptü, baş ve göğüslerini döverek ağıtlar yaktı. Bazıları da gözyaşı dökerken, kendini yerlere attı. Sabah bastıran yoğun sis, köye akın eden insan selini hiç etkilemedi. İnsanlar köye, otobüs, kamyon, otomobil, bisiklet, at arabası ve hatta yayan geldi.

400 km’yi yalın ayak yürüdü

10 gün önce arkadaşlarıyla birlikte yola çıkan ve çıplak ayakla 400 kilometre yürüdükten sonra Butto’nun kabrine ulaşan 25 yaşındaki öğrenci Tarık Vasim, yara bere içindeki ayaklarını Fransız AFP ajansı muhabirine gösterirken, "Ayaklarım hiç acımıyor. Bunlar, şehit liderimden bana armağan" dedi. Keşmir’den kabre gelen bir diğer kişi Muhammed Amin de şunları söyledi:

"Liderim terör eyleminde öldürüldü. Eğer ben de aynı şekilde ölürsem, benim için onur vesilesi olur."

Köye gelen gruplar arasında öfkeli kalabalıklar da vardı. Butto cinayetinin failinin hálá yakalanmamasından şikayet eden kalabalık, "B.B, katillerinin sağ salim dolaşmasından utanç duyuyoruz" şeklinde sloganlar attılar.

Butto’nun ölümünden sonra partinin başına geçen ve geçen Eylül ayında devlet başkanı seçilen Asıf Ali Zerdari de eşinin ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir konuşma yaptı. Butto’nun kabrinin bulunduğu köy ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. 7 bini aşkın polis ve asker, herhangi bir olay çıkmaması için büyük çaba gösterdi. Dünü resmi tatil ilan eden hükümet, Butto’nun anısına hatıra para ve pul çıkardı.

Suikasta BM incelemesi

BENAZİR Butto, 27 Aralık 2007’de Ravalpindi’de seçim mitinginden ayrıldığı sırada uğradığı saldırıda hayatını kaybetmişti. Lideri olduğu Pakistan Halk Partisi için kampanya yapan Butto’nun öldürülmesi, dünyada şok etkisi yaratmıştı. Suikast dolayısıyla muhalifleri tarafından sert biçimde suçlanan dönemin devlet başkanı Pervez Müşerref saldırıyı, El Kaide bağlantılı Pakistanlı İslamcı militan lideri Beytullah Mesud’un düzenlediğini savunmuştu. Ancak Mesud’un sözcüsü, bu iddiaları yalanlamıştı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun önceki gün, yakın gelecekte BM bünyesinde Butto suikastını araştıracak bir soruşturma komisyonu kurulması umudunda olduğunu açıkladı.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr