Dünya genelinde yaşanan krize karşın Küba çok farklı bir portre çiziyor. Bu yıl yüzde 4.3 büyümesi beklenen Küba ekonomisinin 2009 hedefi ise yüzde 6.


Küba Ekonomi Bakanı Jose Luis Rodriguez, 208'in zor bir yıl olduğunu, buna karşılık yine de büyümeyi başardıklarını söyledi. Rodriguez, hedeflerinin yüzde 8 olmasına karşın bu ortamda yakalanacak olan yüzde 4.3'lük büyümenin de önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

Küba'da son açıklanan rakamlara göre 2008 yılındaki turist sayısı yüzde 9.3 artışla 2.35 milyona, ihracat artışı da yüzde 7.2'ye ulaştı. Ülkedeki gaz ve petrol üretimi de yüzde 1.6 artış gösterdi.

Ancak Küba'nın en büyük ihraç kalemi olan nikel fiyatlarındaki yüzde 41'lik düşüş, ülke gelirlerlerini 250 milyon dolar azalttı.

2009 bütçesi ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeyen Ekonomi Bakanı Rodriguez, sadece büyüme hedefinin yüzde 6 olduğunu açıkladı. Rodriguez, bu projeksiyonun dünya genelindeki belirsizlik dikkate alınarak yapıldığının altını çizdi. Ancak bakan, bu hedefe nasıl ulaştıkları ile ilgili ayrıntı vermedi.


ekolayhaber