Hamas kendi televizyonundan yaptığı açıklamada 2 İsrail askerinin esir alındığını ileri sürdü.


İsrail ordusu, kara harekatı başlattığı Gazze Şeridi'nde 24 saat dolmadan 2'si ağır toplam 30 askerinin yaralandığını açıkladı. Hamas ise 2 askeri esir aldığını iddia etti.

İsrail ordu sözcülüğünün açıklamasına göre, çatışmalarda bir subay ile bir er ağır yaralanırken, 28 asker de hafif yara aldı.

Ordu, piyadeler, tanklar, istihkamcılar, top desteği ve istihbarat birimlerinin ortaklaşa katıldığı kara harekatının İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla, donanmanın desteğinde devam ettiğini bildirirken, çatışmalarda “onlarca Hamas militanının” vurulduğu belirtildi.

Ayrıca, uçakların, gece boyunca 45 Hamas hedefini bombaladığı, bunlar arasında tünellerin, silah depolarının ve havan mermisi mevzilerinin bulunduğu kaydedildi.

İsrail hücumbotlarının da Gazze kentindeki Hamas'ın istihbarat merkezine, roket rampalarının bulunduğu yerlere ve Hamas'ın deniz karakollarına saldırı düzenlediği bildirildi.


ASKERİ YASAK BÖLGE ALANI GENİŞLETİLDİ


Öte yandan, düzenlenen kara operasyonu çerçevesinde, İsrail tarafında Gazze Şeridi ile sınırlar boyunca daha önce ilan edilen “kapalı askeri bölge”nin sınırları genişletildi.

Güney Kuvvetleri Komutanlığının talimatı doğrultusunda, bu bölgede yollar, sivil trafiğe ikinci bir emre kadar kapatılacak; yalnızca bu bölgelerde yaşayanların giriş-çıkışına izin verilecek.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr