Ve sonunda İsrail bekleneni yaptı. Gazze'ye karadan, denizden ve havadan girmesine kimse şaşırmadı. Asıl şaşırtan Gazze üzeinde patayan bombalar oldu... Uçaklardan atılan bombalar, konfeti misali havada saçılıyor ve düşerken çok geniş bir alana yayılıyor. İşte bu görüntüler korkunç bir şüphe uyandırıyor.

İşte bu görüntüler, akla misket bombalarını getiriyor. Bölgeden bu fotoğrafları geçen Reuters ajansı, bunlara "bomba" ya da "füze" demiyor. İngiliz medyasında resimaltlarında "İsrail, uçaklarından ateşlenen silah sistemleri" yazıyor.

Böylelikle her metrekareye ölüm kusuluyor. İsrail'in kullandığı silahlar hakkında herhangi bir açıklama yok.

MİSKET BOMBASI NEDİR

Salkım bombası olarak da adlandırılan misket bombası, “bomba içinde bomba” olarak biliniyor.

Hedefe atıldığında ana bomba infilak edince içindeki misket büyüklüğündeki minik bombacıklar dağılarak çevreye saçılıyor ve arka arkaya patlıyor. Etki alanı geniş olduğundan verdiği zaiyat da büyük oluyor. Hem silaha hem insana hem de maddeye karşı etkili.

Her bombanın içinde 202 bombacık var. Patladığında her bombacıktan 2 bin şarapnel parçası çıkabiliyor ve 73 m. yarıçapındaki bir alana etki ediyor.

Bombacıklar patlamadan kaldığında kara mayınları kadar tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden de güdümlü değil, ‘aptal bomba’ kategorisinde sayılıyor.

Bu bombaların 10'da biri hiç patlamayabiliyor ve aylar, hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerilerine basılmayı bekliyor ve siviller, için tehlike oluşturabiliyor.

Konvansiyonel olmayan silahlar kategorisinde yer alan "misket bombaları"nın kullanımı yasak.

AMBÜLANSTAKİ 5 DOKTOR ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail piyadelerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinden ve Gazze kentinin doğusundan başlattıkları kara saldırısı devam ederken, ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor hayatını kaybetti.

Dün geceki ağır bombardımanlar sırasında Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye'de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışan doktorlardan, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira'nın da aralarında bulunduğu 5 doktor ve ambulans şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü.

HER ŞEY, HER YER BOMBALANIYOR

Şifa hastanesi doktoru, sık sık kesilen telefonda, "Ambulanslar rahat hareket edemiyor. Onlar da bombalanıyor. Şu anda, (kuzeydeki) Beyt Lahya'nın güneyinde bir evde, sivillerden 20-25 kadar yaralı var. Ama ambulanslar bombardıman altında oraya gidemiyor" dedi.

Durumu, "Savaş durumu, bir savaşta ne yaşanıyorsa o" diye özetleyen doktor, "her şey her yer bombalanıyor" diye konuştu.


İŞTE O İLGİNÇ PATLAMALAR

Kaynak: hurriyet.com.tr