Aileleri tarafından satılan köle kızlar cinsel taciz, tecavüz ve işkenceye karşı isyan bayrağı açtı.

Nepal'da yoksul aileleri tarafından, ev işlerini yapmaları için satılmalarının ardından kurtarılan yüzlerce "köle kız çocuğu", iş ve eğitim hakkı için yürüyüş yaptı.

Başkent Katmandu'da düzenlenen gösteriye yaklaşık 400 kişi katıldı. Parasız eğitim ve öğrenim, iyileştirmeler istediklerini belirten bir pankart taşıyan göstericiler, cinsel ve emek sömürüsü nedeniyle kendilerine tazminat verilmesini talep ettiler.

Nepal Gençlere Fırsat Vakfı Başkanı Som Paneru, bu kız çocuklarının cinsel tacize, tecavüze, işkenceye maruz kaldığını, eğitim hakkına ulaşamadığını söyledi.

Gösteriye katılan 19 yaşındaki Urmila Choudhury, 12 yıl boyunca Katmandu'da bir aile için çalıştığını, 2 yıl kadar önce kurtarıldığını anlattı. Şimdi gazeteci olmak istediğini belirten Choudhury, satıldıkları evlerde tecavüze uğrayarak hamile kalan ve ardından evden atılan kadınlar olduğunu bildiğini söyledi.

Manjita Choudhury, adlı bir başka eski "köle" de, Tulsipur'da yanında kaldığı ailenin artıklarını yediğini, bir daha o günleri yaşamak istemediğini anlattı.

Nepal'in batısındaki 5 bölgede uygulanan geleneğe göre, etnik Tharu topluluğundan 6-7 yaşlarındaki kız çocukları, 1500 rupiye (20 dolar) "kamlaris" denilen sözleşmeli işçi olarak satılıyordu.

Aracılar vasıtasıyla satılan bu çocuklar, herhangi bir ücret ödenmeden günde yaklaşık 20 saat çalıştırılıyordu.
Nepal hükümeti, 8 yıl önce bu sistemi yasaklayarak, 5 bin "köle" kız çocuğunu kurtardı.


NEPAL'İN KÜÇÜK KÖLE KIZLARIhurriyet.com.tr