BM Güvenlik Konseyi, Gazze'deki durumla ilgili olarak nasıl bir tavır alacağı konusunda hala uzlaşmaya varamadı.

Güvenlik Konseyi'ndeki Gazze tartışmaları 2 gündür devam ediyor ve masada biri Libya tarafından sunulan karar tasarısı diğeri ise Fransa tarafından Konsey'de dağıtılan başkanlık açıklaması olmak üzere Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan iki belge duruyor. Ancak BM kulislerinde Batılı ülkelerin Libya'nın karar tasarısına, Arap ülkelerinin de Fransa, ABD ve İngiltere tarafından hazırlanan başkanlık bildirisine pek sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Jean-Maurice Ripert gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey üyeleri arasında iki metinden biri üzerinde tam bir uzlaşma olmadığını, bu yüzden görüşmelerin ve müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınan Gazze'deki krizle ilgili toplantıya ve görüşmelere katılma amacıyla New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın bugün de aynı kapsamda temaslarına devam etmesi bekleniyor.

BM: "Vurulan BM okulunda militan yoktu"

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, Gazze'de saldırılan BM okulunda militanlar bulunduğunu yalanladı.

Ging gazetecilere yaptığı açıklamada, dün çatışmalara 3 saat ara verilmesi sırasında Cebaliya'daki okulu ziyaret ettiğini ve okul yönetimiyle kendi personelinin binada hiç militan bulunmadığını kendisine bildirdiklerini söyledi. BM yetkilisi, "bunun tersini ispat edecek kanıtlar varsa ortaya çıkarılmasını" istedi.

BM, İsrail saldırısına hedef olan Gazze'deki BM okulunda 30 kişinin öldüğünü, 55 kişinin yaralandığını bildirmişti. İsrail ordu sözcülüğü de, BM okulunun bombalanmasında ölenler arasında Hamas militanlarının da bulunduğunu duyurmuştu.

Sözcülük, 30 kişinin öldüğü BM okulunun bombalanmasıyla ilgili açıklamasında, okulda ölenler arasında Amad Ebu Aşkar ve Hasan Ebu Aşkar adlı militanların bulunduğunu bildirmişti.

(cnnturk)