İsrail ordu radyosunun haberine göre, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarda ağır yaralanan iki Hamas üyesi tedavi için İsrail'e getirildi.

Radyo, bu kişilerin Hamas'a mensup olduklarını belirtti ama kimlikleri hakkında bilgi vermedi.

Yaralıların, Gazze'de tedavi edilemediği için Kızılhaç'la işbirliği içinde İsrail'e getirildiği belirtiliyor.

Bu arada Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısından da iki ambulansla bazı yaralıların İsrail'e nakledildiği gözlendi. Ancak içindekilerin
kimliği hakkında bilgi verilmedi.

Gazze'de 1 İsrailli subay öldü

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatı sırasında bu sabah bir İsrailli subayın çatışmada öldüğü açıklandı. Subayın, henüz adı açıklanmamakla birlikte, Gazze'nin orta kesimlerindeki çatışmalar sırasında öldüğü belirtiliyor.

Subayın bir RPG ile vurulduğu kaydediliyor. Bu ölümle Gazze Şeridi'nde saldırılarının başlangıcından beri ölen İsrailli asker sayısı 8'e çıktı.

İsrailli iki yetkili görüşmeler için Mısır'da

İsrailli iki yetkili de, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaları sona erdirmeyi hedefleyen Mısır'ın planını görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Bir havaalanı yetkilisi, İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Amos Gilad ve İsrail Başbakanlık danışmanı Şalom Turjeman'ın özel bir uçakla Kahire'ye geldiğini belirtti.

Mısırlı diplomatlar, dün yaptıkları açıklamada, ateşkes görüşmelerini İsrail, Filistin yönetimi ve Hamas temsilcileriyle ayrı ayrı yapacaklarını kaydetmişti.

"İsrail-Hamas-Filistinliler bir araya gelecek"

Mısır'ın BM Büyükelçisi Mecid Abdülaziz, İsrail, Hamas ve Filistin temsilcilerinin, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmeler için Kahire'de bir araya gelmeyi kabul ettiklerini bildirdi.

Büyükelçi Abdülaziz tarafların, Mısır-Fransa ateşkes önerisiyle ilgili görüşmeler için "teknik heyetlerini" göndereceklerini söyledi.

Mısır-Fransa ateşkes planı, Gazze'ye insani yardımın ulaştırılmasına imkan tanımak amacıyla sınırlı bir süre içinde derhal ateşkes ilan edilmesini öngörüyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt de, Gazze Şeridi'nde 3 gün içinde ateşkesin sağlanmasını dilediklerini söyledi. Ebul Geyt, El Hayat gazetesine verdiği demeçte, "Ölüm makinesi İsrail'in operasyonlarının devam ettiğini hayal edemiyorum" diyerek, en fazla 72 saat içinde ateşkese varılmasını umduklarını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı, ateşkes önerisinin en az ilk 2 noktasında anlaşmaya varmayı istediklerini ifade etti. Önerinin bu noktaları, sınırlı bir dönem için ateşkese varılmasını ve geçiş noktalarının açılmasını içeriyor.

Öneriyi görüşmek üzere İsrailli bir heyetin bugün Kahire'ye gitmesi bekleniyor. Kahire'den dün ayrılan Hamas yetkilileri, Mısır'ın planının Şam'daki liderleri tarafından inceleneceğini belirtmişlerdi.

Peres: "Gazze bir İran uydusu olmamalı"

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Gazze'nin bir İran uydusu olmaması gerektiğini söyledi. İtalyan La Repubblica gazetesine demeç veren Peres, Gazze'nin İran uydusu olmaması için, ateşkes değil, terörün son bulmasını istediğini belirtti ve "Bizim hedeflerimiz açık: Gazze'nin bir İran uydusu haline gelmesini istemiyoruz ve ateşkes değil, terörün son bulmasını istiyoruz. Hamas atışlarına son vermeli" ifadesini kullandı.

Peres, "Savaşı uzatmak istemiyoruz. Gazze'de toprak heveslerimiz de yok. Bu operasyonla barış için bir umut var" dedi. Ateşkesi, müzakerelerin yeniden başlamasını ve Hamas ile Filistin Yönetimi arasındaki diyaloğu öngören Mısır ve Fransa'nın barış planının "genel bir fikir" oluşturduğunu belirten Peres, ayrıntıların görüşülmesi gerektiğini ve bunun zaman alacağını kaydetti.

Peres, "Daha önce hiç görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Karşımızda meşru olmayan biçimde bir toprağı kontrol eden bir terör örgütü var. Çocuklarının, kadınlarının hayatını kurtarmayı umursamıyor ve okullarımızı bombalıyor" dedi.

İsrail'in Gazze'de BM idaresindeki bir okulu vurmasıyla ilgili soru üzerine İsrail Cumhurbaşkanı, "BM Genel Sekreterine BM'nin birçok binasının teröristlerin faaliyetleri için korunma amaçlı kullanıldığını söyledik ve kendisinden bu sorunu çözmesini istedik. Bu yapılmadı" diye konuştu.

Peres, "Hamas, çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor, teröristleri hastanelerde, silahları da camilerde saklıyor. Bu okullardan bize ateş açıldı. Hamas sınır tanımıyor, onu hiçbir şey durdurmuyor" ifadesini kullandı.İsrail saldırısı 13. gününde

İsrail uçaklarının Gazze'de düzenlediği hava saldırılarının 13. gününde 3 Filistinli öldü, 14 Filistinli yaralandı. Sağlık görevlileri, Gazze Şeridi'nde, sahil bölgesindeki hedefleri bombalayan İsrail uçaklarının, Gazze'nin kuzeyinde İslami Cihad örgütüne mensup silahlı 3 Filistinliyi öldürdüğünü, 2'sini de yaraladığını belirtti.

Saldırının bir hastaneye 150 metre mesafede, kalabalık bir bölgede meydana geldiğini belirten Filistinli yetkililer de, olayda İslami Cihad militanlarının yanı sıra yoldan geçen 12 kişinin de yaralandığını kaydetti.

İsrail ordusundan ise henüz konuya ilişkin açıklamada bulunulmadı.

Bu arada, İsrail askerleri, Batı Şeria'da bir Filistinliyi öldürdü. İsrail'e ait Zaka kurtarma servisi, bugün İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, İsrail askerleriyle çatışan bir Filistinlinin vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail radyosunun haberinde, Batı Şeria'da, Kudüs yakınındaki bir Yahudi yerleşkesinde bulunan benzin istasyonunu ateşe veren Filistinlinin, daha sonra İsrail askerleriyle girdiği çatışmada öldüğü belirtildi.

Kızılhaç yaralılara ulaşamıyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze Şeridi'ndeki yaralılara ulaşma konusunda İsrail'i eleştirdi. Kızılhaç Sözcüsü Pierre Wettach, İsrail bombardımanıyla vurulan Gazze'deki bir evde annelerinin cesetlerinin yanında 4 küçük çocuğun bulunduğunu açıkladı.

Wettach, dün Gazze kentinin Zeytun mahallesinde 2 evden toplam 15 ceset çıkarıldığını, İsrail güçlerinin 4 günden beri olay yerine girişe izin vermediğini söyledi. Wettach, olayı "şoke edici" olarak tanımladı.

Açıklamada, İsrail'in, yaralıların tahliyesi ve tedavisi konusundaki uluslararası insani yasalar çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtildi. Kızılhaç, kurtarma çalışmalarına izin vermedeki gecikmenin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

(cnnturk)