Birleşmiş Milletler'in Filistin topraklarındaki yardım örgütü, İsrail'in havadan, denizden ve karadan saldırı düzenlediği Gazze'deki faaliyetlerini askıya aldı.

Yardım örgütü, faaliyetlerini askıya alma gerekçesi olarak İsrail güçlerinin yol açtığı tehlikeyi gösterdi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü'nün (UNRWA) sözcülerinden Adnan Ebu Hasna, örgütün, "bölgedeki personeline ve binalarına yönelik artan düşmanca hareketler nedeniyle Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini askıya almaya karar verdiğini" açıkladı.

Sözcü, yardım örgütünün Gazze'deki faaliyetlerini ne kadar süre askıya aldığını belirtmedi.

BM kamyonuna ateş!

BM sözcüsü Abdad Ebu Hasna, saldırının İsrail'in yardım geçişlerine izin vermek için bombardımana ara verdiği sırada olduğunu söyledi. Hasna, BM'nin yardım dağıtımını İsrail'le işbirliği içinde yaptığını hatırlatarak, aracın BM bayrağı ve amblemi taşıdığını belirtti.

İsrail ordusu olayı soruşturduğunu açıkladı.

İsrail'in bir BM okulu yakınındaki saldırısında 30'dan fazla kişi ölmüştü. Bu son olayın BM ile İsrail arasındaki gerilimi artırabileceği belirtiliyor.

Yaralı Hamas üyeleri İsrail'de

İsrail ordu radyosunun haberine göre, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarda ağır yaralanan iki Hamas üyesi tedavi için İsrail'e getirildi. Radyo, bu kişilerin Hamas'a mensup olduklarını belirtti ama kimlikleri hakkında bilgi vermedi.

Yaralıların, Gazze'de tedavi edilemediği için Kızılhaç'la işbirliği içinde İsrail'e getirildiği belirtiliyor.

Bu arada Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısından da iki ambulansla bazı yaralıların İsrail'e nakledildiği gözlendi. Ancak içindekilerin kimliği hakkında bilgi verilmedi.

Gazze'de 1 İsrailli subay öldü

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatı sırasında bu sabah bir İsrailli subayın çatışmada öldüğü açıklandı. Subayın, henüz adı açıklanmamakla birlikte, Gazze'nin orta kesimlerindeki çatışmalar sırasında öldüğü belirtiliyor.

Subayın bir RPG ile vurulduğu kaydediliyor. Bu ölümle Gazze Şeridi'nde saldırılarının başlangıcından beri ölen İsrailli asker sayısı 8'e çıktı.ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ

Gazze'deki Hamas yönetiminin sözcüsü Tahir Nunu, Mahmud Abbas'a devlet başkanlığı görev süresiyle ilgili karşı çıkmayacaklarını söyledi. Hamas, Abbas'ın 4 yıllık görev süresinin bu gece yarısı dolduğunu belirterek, bu tarihten sonra kendisini Filistin lideri olarak tanımayacağını bildirmişti.

Ancak Nunu, gazetecilere yaptığı açıklamada, şu andaki önceliğin İsrail'in Gazze saldırısıyla mücadele ve Filistin'in birliği olduğunu belirterek, "Şu aşamada, Devlet Başkanı Abbas'ın görev süresinin dolması dosyasını açmayacağız" dedi.

İsrailli iki yetkili Mısır'da

İsrailli iki yetkili de, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaları sona erdirmeyi hedefleyen Mısır'ın planını görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Bir havaalanı yetkilisi, İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Amos Gilad ve İsrail Başbakanlık danışmanı Şalom Turjeman'ın özel bir uçakla Kahire'ye geldiğini belirtti. Mısırlı diplomatlar, dün yaptıkları açıklamada, ateşkes görüşmelerini İsrail, Filistin yönetimi ve Hamas temsilcileriyle ayrı ayrı yapacaklarını kaydetmişti.

Peres: "Gazze bir İran uydusu olmamalı"

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Gazze'nin bir İran uydusu olmaması gerektiğini söyledi. İtalyan La Repubblica gazetesine demeç veren Peres, Gazze'nin İran uydusu olmaması için, ateşkes değil, terörün son bulmasını istediğini belirtti ve "Bizim hedeflerimiz açık: Gazze'nin bir İran uydusu haline gelmesini istemiyoruz ve ateşkes değil, terörün son bulmasını istiyoruz. Hamas atışlarına son vermeli" ifadesini kullandı.

Peres, "Savaşı uzatmak istemiyoruz. Gazze'de toprak heveslerimiz de yok. Bu operasyonla barış için bir umut var" dedi. Ateşkesi, müzakerelerin yeniden başlamasını ve Hamas ile Filistin Yönetimi arasındaki diyaloğu öngören Mısır ve Fransa'nın barış planının "genel bir fikir" oluşturduğunu belirten Peres, ayrıntıların görüşülmesi gerektiğini ve bunun zaman alacağını kaydetti.

Peres, "Daha önce hiç görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Karşımızda meşru olmayan biçimde bir toprağı kontrol eden bir terör örgütü var. Çocuklarının, kadınlarının hayatını kurtarmayı umursamıyor ve okullarımızı bombalıyor" dedi.

İsrail'in Gazze'de BM idaresindeki bir okulu vurmasıyla ilgili soru üzerine İsrail Cumhurbaşkanı, "BM Genel Sekreterine BM'nin birçok binasının teröristlerin faaliyetleri için korunma amaçlı kullanıldığını söyledik ve kendisinden bu sorunu çözmesini istedik. Bu yapılmadı" diye konuştu.

Peres, "Hamas, çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor, teröristleri hastanelerde, silahları da camilerde saklıyor. Bu okullardan bize ateş açıldı. Hamas sınır tanımıyor, onu hiçbir şey durdurmuyor" ifadesini kullandı.

Gazze'de ölü sayısı 763'e çıktı

İsrail'in 27 Aralık'ta başlayan Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 763'e çıktığı bildirildi. Filistinli kurtarma servisleri, bombardımanlara ara verilmesinden faydalanarak sayısız yeni cesedin bulunduğunu ve yeni kanlı bombardımanlarda ölü sayısının 763'e tırmandığını açıkladı.

Gazze Şeridi'ndeki acil servis baş sorumlusu Muaviye Hasaneyn, dün gece ölü sayısının 700 eşiğini geçtiğini hatırlattığı açıklamasında, bugünkü yeni saldırılar sonrasında, aralarında çocuk ve kadınların yer aldığı 20 kadar kişinin cesedinin bulunduğunu ve bombardımanlara 3 saat ara verilmesi sırasında bina enkazlarından cesetlerin çıkarıldığını kaydetti.

Hasaneyn, "Cebaliye, Atatra ve Zeytun mahalleleri başta olmak üzere, girebildiğimiz bölgelerde yeni cesetlerin bulunmasıyla ölü sayısı 763'e ulaştı" dedi.


(cnnturk)