ABD'ye gitmek isteyen Alman vatandaşlarının, 12 Ocak'tan itibaren internet üzerinden kaydolmaları gerekiyor.

ABD'nin Hamburg Başkonsolosu Karen E. Johnson, yaptığı açıklamada, ABD'ye girmeleri için vize gerekmeyen 27 ülke vatandaşlarının 12 Ocak'tan itibaren isim, adres ve bu ülkede kalacakları adresleri "https://esta.cbp.dhs.gov" adresindeki internet sayfası üzerinden bildirmelerinin zorunlu olduğunu belirterek, şu ana kadar yaklaşık 100 bin Almanın kaydını yaptırdığını söyledi.

Başvuruların şimdiye kadar sadece yüzde 0,5'inin kabul edilmediğini ifade eden Johnson, yine de bu kişilerin, Berlin'deki Amerikan Büyükelçiliğinin, ayrıca Frankfurt ve Münih kentlerindeki Amerikan başkonsolosluklarının vize bölümlerine başvuruda bulunabileceğini kaydetti.

İngilizce ya da Almanca olarak yapılabilecek başvurunun ABD'ye girişi garanti etmediğini, ancak formaliteleri kolaylaştıracağını belirten Johnson, ABD'de 90 günden fazla kalmak isteyenlerin, bugüne kadar olduğu gibi vize almak zorunda olduklarını hatırlattı.

İnternet üzerinden yapılan kayıtların 2 yıl geçerli olacağı ve bu işlemin yapılmaması durumunda Alman vatandaşlarının ABD'ye gitmelerine izin verilmeyebileceği bildirildi.

Başvuru sahiplerine, Amerikan yetkili makamları tarafından cevap olarak bir kayıt numarası gönderiliyor. Bu numarayla gelecekte internet üzerinden tüm bilgilerin güncelleştirilmesinin mümkün olabileceği belirtildi.

İnternete girme imkanı olmayanların, bu işlemin yapılmasını aile fertlerinden, arkadaşlarından ya da bilet aldıkları seyahat acentelerinden isteyebileceği kaydedildi.

(cnnturk)