Afganistan'da 2009 seçim yılı ancak Hamid Karzai hükümetinden genel bir hoşnutsuzluk var. Karzai'ye alternatif bir isim de şimdilik yok. Devletin tüm kurumlarında yolsuzluk had safhada.

Bir yanda sıfırdan devlet kurulmaya çalışılan Afganistan'da Taliban'la mücadele için de daha çok asker gerekecek.

2001'de başlayan Amerikan işgali, NATO güçlerinin de gelmesinin ardından 8. yılına girdi. Afganistan 2009'da ikinci kez genel ve yerel seçimler için sandığa gidecek. Ancak bu toprakların ilk kez tanıştığı demokrasi sihirli bir değnekle mucizeler yaratmadı.

Kabil milletvekili Ramazan Beşardost, Afganistan'daki yolsuzluklara isyan eden siyasetçilerden. Beşardost, Karzai hükümetinde planlama bakanı iken uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yardım paralarını kişisel çıkarlarına kullandığı iddiasını Karzai'ye iletmiş, Karzai'den istediği cevabı alamayınca istifa etmişti.

Beşardost, şimdi parlamentonun karşısına kurduğu çadırında protestosunu sürdürüyor.

Kabil milletvekili, "1935 sivil toplum kuruluşunun uluslararası kuruluşların parasını çaldığı ortaya çıktı. Lüks arabalar alınıyor. Aylık 10 bin dolara lüks konutlar kiralanıyor. Proje için ayrılan paranın yüzde 70'i lojistiğe harcanıyor ve kalanı projede kullanılıyordu. Karzai bu konuda bana destek vermeğini için ben de istifa ettim" dedi.

Afganistan'da seçimler için kayıtlar sürüyor. Yetkililer seçime gösterilen ilgiden memnun. Peki seçim güvenlik sorununu çözer, Taliban'ı bitirir mi?

Bu soruyu halı tüccarı Abdürrahim Celili'ye sorduğumuzda, "Benim Taliban'la ilgili bilgim yok. Lütfen bana bu tür sorular sormayın" yanıtını alıyoruz.

Tüm sorular tüm sorunlar Taliban'a çıkıyor ve sokaktaki herkes de sanıldığı gibi Taliban'a tepkili değil.

Celili, "Taliban güzel onlar ilk geldiklerinde çok iyiydi. Sonunda onlar da bizim milletten oluşuyor. Hükümet istese Taliban'ı yok edebilirdi ama bu hükümetin oyunu. Bu böyle devam edecek" dedi.

Nangahar milletvekili Safin Sadiki, "Aslında görünürde bu savaş Afgan halkı için veriliyor ama pratikte bu Afgan halkı için değil El Kaide'ye karşı, uluslararası teröre karşı veriliyor. Bu nedenle asıl kendilerini düşünüyorlar Afgan halkını değil" diye konuştu.

Afganistan'da ne güçlü bir merkezi hükümet var ne de yönetim. Onbinlerce yabancı asker ülkede güvenliği sağlamaya yetmiyor. İki aylık eğitimlerin ardından genç Afgan askerleri dağlara savaşmaya çıkıyor.

Ve bu coğrafyaya yabancı askerlerin gözetiminde onyıllarca süren savaşların ardından Afgan halkı sıfırdan bir devlet kurmanın ağır doğum sancılarını yaşıyor.

Osman Sert / CNN TÜRK