İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken Batı Şeria'ya da tam abluka başlattı. Uygulamanın yarın geceyarısı sona ermesi bekleniyor. İsrail, BM Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısına rağmen saldırılarını sürdürüyor.

Batı Şeria'da durum

İsrail ordusu, Savunma Bakanı Ehud Barak ile güvenlik birimlerinin kararı doğrultusunda "tam kapatma" uygulaması kararının alındığını açıkladı. Batı Şeria'da geçen hafta sonu da aynı uygulama yapılmıştı.

Doğu Kudüs'te de El Aksa Camii'ne girişler için, geçen haftaki uygulama sürdürülecek. Öğle namazı için camiye gireceklerde erkekler için 50 yaşın üzerinde ve İsrail kimliğine sahip olma koşulları aranacak. Kadınlar için ise camiye girişte bir sınırlama getirilmedi.

Bombardımana devam

İsrail ordusunun saldırıları ve İsrail'e yönelik roket atışları, BM Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısına rağmen sürüyor.

Görgü tanıkları, hastane ve askeri kaynaklara göre, İsrail savaş uçağı veya helikopterleri, dün gece 12 kişinin öldüğü saldırılardan sonra bu sabah Filistin topraklarına yeni taarruzda bulundu.

Görgü tanıkları, İsrail savaş gemilerinin de Gazze'de kıyıya yakın hedefleri bombardıman ettiklerini belirtti.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi'nden atılan 14 roketin 1 kişinin hafif yaralanmasına neden olduğunu, Grad tipi roketlerin Berşeba bölgesine düştüğünü duyurdu.

50'den fazla Hamas hedefi vuruldu

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde iki haftayı bulan saldırılarında, dün gece boyunca 50'den fazla Hamas hedefi vuruldu.

İsrail ordu sözcülüğünden verilen bilgiye göre, dün geceki hava saldırılarında, biri bir caminin yakınında olduğu belirtilen site ile silah deposu, bir araba garajı ve ofisin yanı sıra, silah üretim alanı vuruldu. Ayrıca Hamaslı militanlarla Hamas'ın karakolları ve komuta binaları da hedef alındı.İsrail hafta başında yine sivilleri vurmuş: 30 ölü

BM, İsrail ordusunun, bu hafta başında Gazze Şeridi'nde onlarca sivili barındırdığı bir evi bombardımanda vurması sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu (OCHA) tarafından hazırlanan rapora göre, İsrail askerleri 4 Ocak'ta Gazze'nin merkezindeki Zeytun mahallesinde bir eve 110 Filistinliyi sığınmaları için yerleştirdi ve bu kişileri evden çıkmamaları konusunda uyardı.

Görgü tanıklarına dayanılarak hazırlanan raporda, bu evin daha sonra İsrail'in açtığı ateşte isabet aldığı ve 30 kadar kişinin öldüğü kaydedildi. İsrail ordu sözcülüğü ise raporda belirtilen olayın araştırıldığını bildirdi.

BM: "Ölen her 3 kişiden 1'i çocuk"

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında ölen ve yaralanan her üç kişiden birinin çocuk olduğu bildirildi. BM'nin Çalışma ve Yardım Ajansı'nın Gazze'deki operasyonlarından sorumlu yetkilisi John Holmes, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın dün gönderdiği istatistiklere göre, Gazze'de ölen 758 kişiden 257'sinin, yaralanan 3 bin 100 kişiden de bin 80'inin çocuklar olduğunu söyledi.

(cnnturk)