BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, İsrail ve Hamas'ın, Güvenlik Konseyi'nin, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan kararına uymamalarından endişeli olduklarını söyledi.

Holmes gazetecilere yaptığı açıklamada, iki tarafın Konsey'in ateşkes çağrısına uymamalarından büyük hayal kırıklığı duyduğunu belirterek, "Biz, taraflardan bu ateşkese uymalarını bekliyoruz ve bunu bir an önce yapmalarını istiyoruz" dedi.

John Holmes "Tam bir ateşkes sağlanamadığı sürece Gazze'deki sivillerin hiçbiri güvende değil" ifadesini kullandı.

Holmes, Filistin sağlık yetkililerinden aldıkları bilgiye dayanarak, ölü sayısının 792, yaralı sayısının da 3 bin 200 olduğunu belirtti.

BM Sözcüsü Michel Montas ise Genel Sekreter Ban'ın, tarafların ateşkes çağrılarına uymamalarını nasıl karşıladığını sormaları üzerine, Genel Sekreter'in taraflardan Konsey kararına uymalarını beklediğini ve Genel Sekreter Ban'ın bu yönde yoğun diplomasi trafiğinde bulunduğunu söylemekle yetindi.

Montas, Ban'ın kimlerle görüştüğünü açıklayamayacağını belirtti. Bu arada, BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'escoto'nun, BM Güvenlik Konseyi'nin, Gazze'de acil ateşkes çağrısını önemli bir adım olarak gördüğü bildirildi.

D'escoto'nun sözcüsü Enrique Yeves, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Kurul Başkanı'nın, dün Güvenlik Konseyi'nde müzakerelerin tıkanmasının ardından 192 üyeli Genel Kurulu özel gündemle toplama kararı aldığını, daha sonra Arap ülkeleriyle Batılı devletlerin bir metin üzerinde anlaştıklarını açıklamaları üzerine toplantıyı iptal ettiğini anımsattı.

Yeves, Genel Kurul Başkanı D'Escoto'nun, Güvenlik Konseyi'nin bir metin üzerinde anlaşıp dün ateşkes çağrısında bulunmasını olumlu bulduğunu, ancak Gazze'de şiddetin halen devam etmesinden ise son derece endişeli olduğunu ifade etti.

ABD ve İsrail yönetimlerini eleştirmesiyle tanınan 75 yaşındaki Nikaragualı rahip D'Escoto, BM Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenlik konularında karar alamayıp tıkanması halinde Genel Kurul'un devreye girebileceğini belirtmişti.

Bağış: "Gazze'de insanlık dramı yaşanıyor"

Bu arada Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsrail'in saldırdığı Gazze'de büyük bir insanlık dramının yaşandığını belirterek, Türkiye'nin, acil bir ateşkes sağlanması için elinden geleni yaptığını bildirdi.

Bağış, Fas'ın İstiklal Partisi'nin 15. Genel Kurulu'na katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında Gazze'de yaşananlara da değinen Bağış, "Bugünlerde Gazze'de yaşayan kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığıinsanlık dramı ve trajedi için hepimiz çok üzülüyoruz. Genel Başkanımız ve Başbakanımız ile yılbaşında, barış çabalarına katkı sağlamak amacıyla Suriye,Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan'a gittik. Başbakanımız bu temaslarının yanı sıra dünyanın önde gelen liderleri ile telefon görüşmeleri yaptı. Acil bir ateşkesinsağlanması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

"Acil insani yardımların bir öncebölgeye ulaşmasını temenni ediyoruz" diyen Egemen Bağış, "Bu arada, Filistinli kardeşlerimizin, isterEl Fetihli olsun, ister Hamas'lı olsun birbirleriyle mücadele etme lüksü yoktur.Onların da bizim de birlik olma günümüzdür, hepsi bizim Filistinli kardeşlerimizdir" diye konuştu

(cnnturk)