İsrail, 3. haftasına giren Gazze saldırılarını genişleteceğinin işaretini verdi; yedek askerlerin Gazze'ye gönderilmesi kararlaştırıldı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail'in saldırılarda fosfor gazı kullandığını açıkladı. İsrail, saldırıları gece boyunca sürdü.

Yedek askerlerle ilgili karar, saldırının bir sonraki aşamasına geçiş olarak yorumlanıyor. İsrail kara birlikleri, kalabalık nüfuslu bölgelere ilerliyor.

Görgü tanıkları, İsrail jetlerinin bombardıman sırasında Mısır hava sahasını kullandığını ileri sürdü.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü de, İsrail'in Cebaliye mülteci kampına düzenlediği bombardıman sırasında 'beyaz fosfor gazı' kullandığını açıkladı. Uluslararası yasalarca kullanımı yasak olan gaz, deride derin yanıklar oluşturuyor.

Bu arada İsrail ordusu, Golan tepelerindeki birliklerine Suriye'den ateş açıldığını iddia etti.

Saldırıların başladığı günden bu yana ölen Filistinlilerin sayısı ise 900'e yaklaştı. Bunların çoğunu siviller oluşturuyor. Yaralı sayısı da 3 binin üzerinde.

Fransa'nın talebi

Fransa, Avrupalı askeri gözlemecilerin, İsrail ve Hamas arasındaki olası bir ateşkesi denetlemek için Gazze'ye gönderilmesini istedi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Europe-1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, "Avrupalı gözlemcilere ihtiyaç var" dedi.

Kouchner, Fransa'nın Hamas üzerinde dolaylı olarak etkili olması için İranlı yetkililerle de görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, pazar günü yaptığı açıklamada, çatışmaların durmasından sonra bölgeye Avrupalı barış askerlerinin gönderilmesini önermiş ve bu birliğe Fransa'nın da katılabileceğini söylemişti.

cnnturk