Hamas Ateşkes Haberini Yalanladı
Hamas lideri Salah Berdavil: Halkımıza karşı uygulanan saldırıların sona ermesi, ambargonun sona ermesi, sınır kapılarının açılması için gündeme getirilen her türlü öneriyi takdirle karşılıyoruz.
15 Ocak 2009 / 11:26

Mısır'ın önerisi de bu çerçevede gündeme getirilen önerilerden birisiydi. Bu öneriyi değerlendirdikten sonra kendi düşüncemizi Mısırlı yetkililere sunduk. Başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyoruz.

20:00 Mısır'da temaslarda bulunan Hamas lideri Salah Berdavil: Mısır ile bir sorunumuz yok. Siyonist düşmana gelince... Öncelikle saldırılarının sona ermesi, askeri birliklerin geri çekmesi ve sınır kapılarını daimi bir şekilde açması gerekiyor. Biz, şuanda kendimizi savunuyoruz. Hergün çocuklarımız katledilirken ne yapabilirdik ki?

19:48 Hamas'ın Lübnan temsilcisi Üsame Hamdan, Hamas'ın Mısır'ın ateşkes girişimini onayladığı yönündeki haberleri yalanladı.

19:47 Türkiye basınında da yer alan, esir askeri Gilad Shalid'in kurtarıldığı yönündeki haber, İsrail medyası tarafından yalanlandı.

19:45 Sofa sınır kapısına yakın mesafede 4 Filistinli yaralandı.

19:43 Nasr mahallesindeki bombardımanın, sivil savunma binasında gerçekleştiği öğrenildi.

19:35 Bir süre önce Halk Direniş Komiteleri tarafından açıklanan şehadet eyleminin Kudüs Seriyyeleri ve Selahaddin Nasır Tugayı tarafından ortaklaşa düzenlendiği bildirildi. Selahaddin Nasır'ın şehadet eylemcilerinin adlarının Hüseyin Şair ve Mansur Madi olduğu öğrenildi.

Şehadet eylemi, tünellerin kullanılması suretiyle gerçekleştirildi. Direnişçiler, Nahal Oz'a yakın bir bölgedeki İsrail askerlerinin bulunduğu bölgede şehadet eylemini düzenledi.

Selahaddin Nasır tarafından yapılan açıklamaya göre Nahal Oz istikametinde hareket halinde olan İsrail askerleri, direnişçiler tarafından hazırlanan tuzağın içerisine düştüler. Direnişçiler, İsrail askerlerini yaylım ateşine tuttular. Bu sırada yaklaşan bir tankı, içindeki askerleriyle birlikte havaya uçurdular. Şehadet eylemcileri, bu başarılı operasyonun ardından sağ salim birliklerine döndüler.

Selahaddin Nasır, İsrail'in itiraf ettiğinden daha fazla sayıda İsrail askerinin öldürüldüğünü ve yaralandığını duyurdu.

19:34 Han Yunus, şiddetli bombardıman altında. Filistinli lider Halid Naccar'ın 5 katlı evi hedef alındı.

19:33 Nasr mahallesine düzenlenen saldırıda onlarca Filistinli yaralandı.

19:30 Gazze'nin orta bölgeleri, Nusayrat ve Bureyc topçu birlikleri tarafından, Zeytun mahallesi ise savaş uçakları tarafından vuruluyor.

isra haber , kaynak; Haber Editör