Siyonistler Teslim Olanlarıda Katlediyor
Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta, bir Filistinli kadın, evlerini boşaltma uyarılardan sonra, elinde beyaz bayrak sallayarak evinden ayrılırken, İsrail askerlerin açtığı ateşte şehid oldu.
14 Ocak 2009 / 12:58

İsrail'deki insan hakları örgütlerinden B'Tselem, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta, bir Filistinli kadının, evlerini boşaltmaları yolundaki uyarılardan sonra, elinde beyaz bayrak sallayarak evinden ayrılırken, İsrail askerlerinin açtığı ateşte katledildiğini bildirdi.

B'Tselem, görgü tanıklarına dayanarak, aynı yerde 3 Filistinlinin daha katledildiğini belirtti.

İsrail ordusu ise açıklamada bulunarak, sivilleri "kalkan" olarak kullanan silahlı kişilerin hedef alındığını ileri sürdü.

B'Tselem, olayın Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus yakınlarındaki Kuza'a bölgesinde meydana geldiğini, evlerini boşaltmaları istenen Ruhiye Enneccar (50) adlı kadın ile diğer 3 sivilin, ellerinde beyaz bayrakla evlerinden çıktıkları sırada askerlerin açtığı ateşte katledildiklerini aktardı.

Olayı telefonla B'Tselem'e anlatan, katledilen kadının akrabası Münir Şefik Enneccar'ın verdiği bilgiye göre, dün sabah saat 02.30 sıralarında askerler bölgede, sınır boyunca uzanan evleri yıktı, aynı zamanda buradaki sivillerin evlerini boşaltmaları için de ateş açarak uyarılar yaptı.

Ruhiye Enneccar'ın, arkasından bulunanların da evden ayrılabilmesi için elinde beyaz bayrakla evinden çıktığını, ancak bu sırada açılan ateşle vurularak düştüğünü söyleyen görgü tanığı, aile üyelerinin ve kurtarma ekiplerinin kadının bulunduğu yere ulaşma çabalarının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Aynı görgü tanığı, askerlerin dün öğleden sonra da hoparlörle anonslar yaparak, bölgede oturanlara evlerini boşaltmaları ve köy merkezindeki okula yürümeleri çağrısı yaptığını, 30 dolayında Filistinlinin ellerinde beyaz bayraklarla evlerini terk ettiğini, yaklaşık 20 metre kadar ilerleyen gruba ateş açılarak, birbiriyle akraba 3 kişinin katledildiğini ifade etti.

Çok sayıda kişinin de yaralandığı olayda diğerlerinin, içinde 45 dolayında kişinin köy merkezine ulaşmak için beklediği bir eve sığındığı aktarıldı. B'Tselem, alınan bilgilerin İsrail ordusuna ve Kızılhaç'a aktarıldığını da kaydetti.

B'Tselem, olayı doğrulama imkanı bulunmamasına rağmen, görgü tanığının ifadelerini yayımladıklarını ifade ettiler. Müslümanlar ise olayı doğrulama imkanını Allah Resulünün(s.a.v) şu hadis-i şerifinde bulmaktadır:

Safvan İbnu Süleym radıyallahu anh anlatıyor: “Ey Allah'ın Resûlü! Dedik, mü'min korkak olur mu?”
“Evet!” buyurdular. “Pekiyi cimri olur mu?” dedik, yine:
“Evet!” buyurdular. Biz yine:
“Pekiyi yalancı olur mu?” diye sorduk. Bu sefer: “Hayır! asla” buyurdular.” (Muvatta Kelam, 19)kaynak; Haber Editör