Görevi 5 gün sonra Barack Obama'ya devredecek olan ABD Başkanı George W. Bush, ABD Dışişleri Bakanlığı'na veda ziyaretinde bulundu. Bush, görevden ayrılırken ardından "daha özgür bir dünya" ve "daha güçlü uluslararası ittifaklar" bıraktığını belirtti.

George W. Bush, "Terörle mücadele etmek için dünyanın 90'dan fazla ülkesiyle koalisyon inşa ettik ve zamanımızın en büyük savaşımı olan özgürlük davasını ilerlettik. İttifaklarımızı güçlendirdik, ülkemizin güvenliğini güçlendirdik ve dünyayı daha özgür kıldık" dedi.

ABD'nin teröre karşı asla gardını indirmemesi gerektiğini söyleyen Bush, "yeni terör saldırılarının hala ABD üzerinde en büyüt tehdidi oluşturduğunu" söyledi.

Bush, 11 Eylül saldırılarının ardından alınan güvenlik kararlarını savunarak, ABD topraklarında 7 yıldan fazla bir süredir terör saldırısı olmadığını dile getirdi.

ABD'de 44. başkan seçilen Barack Obama, 20 Ocak Salı günü Bush'dan başkanlığı devralacak.

Bağdat Büyükelçisi Crocker'a nişan

Öte yandan Bush, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'a, ülkenin en yüksek sivil nişanını verdi.

Bush, bu vesileyle yaptığı konuşmada, "Kariyeri onu Ortadoğu'nun tüm köşelerine götürdü, bölgeye ait bilgi birikimi eşsiz, başarıları efsanevi. 5 ülkede büyükelçi olarak görev yaptı, birçok kez en zorlu yerlerde görev yaptı. Bu adam tehlike karşısında asla geri adım atmadı ve bu da onun Amerikalı 'Arap Lawrence' olarak anılmasına yol açtı" diye konuştu.

Emekliye ayrılacak olan 59 yaşındaki Crocker, Lübnan (1990-1993), Kuveyt (1994-1997), Suriye (1998-2001) ve Pakistan'da (2004-2007) büyükelçilik yaptı. Ama kamuoyu onu 2007 yılı mart ayında Bağdat Büyükelçisi olunca tanıdı.

Crocker, 2008'de Irak hükümetiyle uzun vadeli güvenlik anlaşmasının müzakerelerini de yürüttü. Crocker, kariyerinde İran, Katar ve Mısır'da da görev yaptı.

cnnturk