ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak'taki ABD birliklerini çekmek için bir dizi plan hazırladıklarını, bunlar arasında 5 gün sonra başkanlık koltuğuna oturacak olan Barack Obama'nın vaadettiği "16 ay içinde çekilme planının" da bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Geoff Morrell, 16 ay içinde çekilmenin, savunma yetkililerinin tercih ettiği süreden daha kısa olduğunu ve Barack Obama göreve başladıktan sonra bu ve diğer olası seçeneklerin kendisine sunulacağını söyledi.

Bu takvime göre, 2011 yılı sonunda Irak'taki ABD askerlerinin ülkeden tamamıyla çekilmeleri öngörülüyor. Halen Irak'ta 142 bin ABD askeri bulunuyor.

Obama, başkanlık seçim kampanyası sırasında, başkan seçilmesi durumunda Irak'taki ABD askerlerinin 16 ay içinde bu ülkeden çekileceği vaadinde bulunmuştu.

"Yıllardır savaşın içindeymişiz"

Eric Holder ayrıca, "Yıllardan beridir bilmeden savaşın içindeymişiz" dedi, kimi ABD büyükelçiliklerine yönelik terör saldırıları ve 2000 yılında Yemen'de ABD'nin savaş gemisi "USS Cole"a yönelik saldırının aslında "savaş hali" olduğunu bildirdi.

Holder, "ABD'nin, savaşta olduğunu farketmesi için 11 Eylül saldırılarına dek beklememesi gerekirdi. Büyükelçiliklere ve 'USS Cole' gemisine yönelik saldırılara ABD daha kararlı bir biçimde karşılık vermeliydi" dedi.

cnnturk