+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu

Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  eylem Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

  10 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir

  Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdülaziz El Şeyh, 10 yaşındaki kızların evlenebileceğini, onların küçük olduğunu düşünmenin kızlara haksızlık olacağını öne sürdü.

  Bir konferansta konuşan başmüftü, kadınların 25 yaşından önce evlenmemesi gerektiğini söyleyenlerin de yanlış yolda olduklarını ifade etti. Ülkedeki insan hakları savunucuları, kızların küçük yaşta evlendirilmelerinin engellenmesi yönünde çaba gösteriyor ve hükümete evlilik için yaş sınırı belirlemesi yönünde baskı yapıyor. Müftü, küçük kızların evliliğe zorlanmasıyla ilgili bir soruya, "Medyada evlendirilen küçük kızlarla ilgili birçok şey duyuyoruz, bilmemiz gereken İslam yasalarının kadınlara adaletsiz davranmadığıdır. Bu nedenle 15 yaşın altındaki kızların evlenmesine izin verilmediği yanlıştır.

  10-12 yaşlarındaki bir kız evlenme çağındadır, küçük olduğunu düşünenler hatalıdır ve haksızlık yapmaktadır" dedi. El Şeyh iyi bir terbiyeyle kızların erken yaşta eşlik vazifelerini yerine getireceğini savunarak, "Annelerimiz, büyük annelerimiz 12’sine gelmeden evlenmişler" diye ekledi.

  HÜRRİYET

  İşte dinimi yozlaştıran cahilce ve sapık bir düşünce...Bu sapık düşüncelerinizden fiillerinizden vazgeçmeniz adına gönderilen kitaba hala küfürde olmak...bilemiyorum....söyleyecek sözüm çokta...Allah'ın gazabı, bu düşünceleri kabul edip eyleme dönüştürenlerin üzerine olsun...

 2. #2
  VIP HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm Baktabul'un Çılgını HaYaLGöZlÜm - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu Yer
  derinlerde bir yerlerde
  Mesajlar
  3.157
  Blog Yazıları
  32
  Tecrübe Puanı
  107374587

  Tanımlı Ce: Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

  ne kadar sacma ya daha cocuk yaşta evlenmek de ne demek oluyo akıl bari oldugu doğru ama bu o yaştaki birini evlilik gibi ağır bir yükü taşıyacagı anlamına gelmez evlenmek kolay tabi ama onu taşımak cok zor hoca olcak birde niye bunları düşünmezlerki........ bize yanlış biliyorsun diyorlar ama asıl yanlışı kendileri yapıyorlar yazık onların örümçek agı tutmuş beyinlerine yazık onların sözüne bakıpta cocuklarını evlendirenlere yazık o cocuklar hemde cok yazık

 3. #3
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375060

  Tanımlı Ce: Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

  Geçen sene ziyaretime gelen yaşlı anne - babanın hıçkırıkları hâlâ kulağımda... Kendileri Fransa’dan kesin dönüş yaptıktan sonra, orada kalan 20-25 yaşlarındaki kızlarıyla oğullarının Hıristiyan oldukları, hatta misyonerlik yaptıkları haberi üzerine yıkılmıştı zavallılar. “Ne olur bize yardımcı olun, çocuklarımı kurtaralım” diye yalvarıyorlardı. Kendilerine sordum, “ Onlara İslamiyeti hiç anlatmadınız mı, güzel dinimizi öğretmediniz mi?” “ Kafaları karışmasın, derslerinden kalmasınlar diye anlatmadık, sonra anlatırız diye düşündük” cevabını vermişlerdi. Kendilerine, göndermeleri için kaynak kitaplar, kasetler vs. tavsiye ettim; fakat, dönüş zor görünüyordu. Çünkü çok geç kalınmıştı. Atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmişti. Okuldaki bir misyoner öğretmen avına düşürmüştü inanç boşluğundaki gençleri... Bu saatten sonra ne yapılabilirdi ki. Ama yine de “Allah’tan ümit kesilmez!” diye teselli etmeye çalıştım.
  Yıkılmış anne-babanın çırpınması, üzülmesi tabii bir haldir. Çünkü, her insan, çocuk sahibi olmayı, kendisinden sonra dininin, kendi soyunun, adının, iyilikle, saygıyla anılmasını arzu eder. Bu insani olduğu kadar, fıtrî bir arzudur , istektir. Fakat sadece istek kafi değildir; gayret de gerekir.
  İyi evlad yetiştirmek dinimizde çok önemlidir. Peygamber efendimiz, hayırlı evlât bırakarak âhırete göçen anne ve babanın, öldükten sonra da amel defterinin kapanmayacağını bildirmiştir.
  Hayırlı evlât yetiştiren bir baba, neslin devamına hizmet ettiği için, Allahın emrine uygun hareket etmiş olur. Hayırlı evlat, arkaya kalsa da, anne ve babasından evvel vefât etse de, ana-babası için mutlaka hayır ve rahmet vesîlesidir. Tabii ki bu fazîletleri elde etmek, yine evlâdın hayırlı yetiştirilmesine bağlıdır. Yoksa ahlâksız, dinden bihaber olarak yetiştirilen çocuklar, ana ve baba için büyük mesûliyetlere yol açacaktır. O çocuk ahırette:
  "Yâ Rabbi, beni îmân ve islâmdan mahrûm eden, beni Sen’den gafil ve ahlâksız bir şekilde yetiştiren, müslüman fıtratı üzere yarattığın halde, beni İslâmiyetten uzak bırakmış olan şu babam ile anamdır. Bunlardan dâvâcıyım." diyerek huzûru ilâhîde şikâyet edecektir.
  Bir çocuk, dünyaya gelişte ve anasının kucağına tesliminde İslâm fıtratı üzerine yaratılmış bulunur. İslâmiyeti öğrenecek ve yaşayacak kabiliyette yaratıldığı hâlde, anne ve baba, o çocuğu kendi düşüncesine göre şekillendirir. Anne-baba Müslüman ise, çocuğunu Müslüman, Hıristiyan ise çocuğunu Hıristiyan, yahudî ise mûsevî, ateşperest ise, mecûsî olarak yetiştirmektedir.
  Bundan dolayı dinimiz, anne ve babanın, çocuklarına dînî vazifeleri öğretmeleri hususuna çok önem vermiştir. Nitekim Peygamber efendimiz bir hadîs-i şerîfinde şöyle buyurmaktadır: "Bir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir ihsânda bulunamaz."
  İnsanlar, emirleri altında bulunan kimselerden Allaha karşı sorumludurlar. Anne ve baba da evlâdının yetişmesini, mes'ûliyetini yüklenmiş bulunmaktadır.
  Bu öğle bir sorumluluk ki, enbiyâyı Allah korkusu ile titretmiş; bu mesûliyet endişesidir ki, insanları evlât terbiyesine sevk etmiştir. Bu mes'ûliyetten haberdar olmayan anne ve babalar, evlâdını dünya ve âhırette perişan bir hâle düşürmüş demektir. Bu mesûliyetin korkusundan dolayı birçok âlim, evliyâ, evlenmekten veya fazla çocuk sahibi olmaktan çok korkmuşlardır. Birçok Allah dostu bu korku sebebi ile evlenmemiş; evlenenlerden İslâm terbiyesi ile yetiştirebileceği kadar evlât vermesi için Cenâb-ı Hakka yalvarmışlardır.
  Nasıl korkulmasın ki, Hadis-i şerîflerde, “Çok müslüman evlâdı, babaları yüzünden Veyl ismindeki Cehenneme gideceklerdir. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da, benden uzaktır.” buyurulmuştur:
  Böyle baba olmamak için, “doğruyu kendisi bulur” mantığı ile, çocuğu kendi haline bırakmamalıyız. Çocuk eğitiminde yapılan hataları geriye dönüp tamir etmek mümkün değildir. Nasıl, “Kendisi okuma yazma öğrenir.” diye düşünmeyip okula, kurslara gönderiyor isek, dinini öğrenmede Allah’a ve ahiret gününe imanı telkin etmekte ve öğretmekte de aynı yolu takip etmek zorundayız. , öğretmek zorundayız.
  Bugün okullarda yeterli dini eğitim verilemediği bir gerçektir. Çocuğun hayatının önemli bir kısmı okul duvarları arasında geçmektedir. Çocuğun kişiliği bu dönemde gelişip tamamlanmaktadır. Bu dönemde, diğer derslerinin yanında dinimizi, insanı insan yapan manevi değerlerimizi öğretmek zorundayız. Bunlar bu dönemde verilemezse bundan sonra verilmesi çok zordur, hatta imkanzsız gibidir. Çünkü artık kuş, yuvadan uçmuştur.
  Yeterli dini eğitim alan genç nesillerimiz vicdan, doğruluk, yardımseverlik, düşkünün ve yetimin elinden tutma, her amelinde Allah rızasını gözetmek, kimseyi aldatmama, helal kazanç gibi toplumu ayakta tutan değerleri öğrenecekler ve hayatlarında bunları uygulayacaklardır. Böylece kendileri ve çevresi huzur bulacaktır.
  Anayasamız ve Devlet olarak imzaladığımız “İnsan Hakları Beyannamesi” her çocuğa velisinin istediği tarz ve yoğunlukta dini eğitimi verme hürriyetini garanti altına almıştır. Vakit geçirmeden gerekli tedbirleri almak, ebeveynin hem hakkı hem de vazifesidir.
  Bu vazifesini yapmayan, ihmal eden sonra çok pişman olur fakat iş işten geçmiştir artık. Ömrü boyunca vicdanen huzursuz olur, kahrolur; ama ne fayda!.. Ne demişler: Son pişmanlık fayda vermez!  kaynak; islamiyette kadın ve aile (Abdullah Yıldız)


  burda çocuğumuzun kaç yaşında evlendirilmesi değil evlendireceğimiz kızımızın veyada oğlumuzun buna hazır olmasıdır
  iklim ve bölgelere göre kız ve erkeklerin gelişmeleri değişebilir
  Sudi Arabistandaki 10,11 yaşındaki bir kız çocuğuyla Türkiyedeki kız veya erkek çocuğunun gelişmesi ve erginlik çağına girmesi bir olmaz bunu şimdi tıp söylüyor
  asıl önemli olan evlatlarımızı güzelce yetiştirip vatana ve millete hayırlı bireyler yetiştirmektir..!
  kendini bilen anne baba evladının evlenme çağına geldiğini anlar. durduk yerde o öyle dedi diye evladını evlendirmez.
  bir müslümanın müslümana lanet okuması yasaklanmıştır büyük günahlardandır bu konuda da dikkatinizi çekerim.
  beddua edeceğimize dua etmemiz daha evladır hemde sevabı vardır vebalini almaktansa sevap kazanmayı tercih ederim..
  bizlerin örnegi Kuran-ı Kerim ve hadisi Şeriflerdir.
  orda her şey açık açık yazılmıştır Allah razı olsun güvenilir mutasavvuflarımızda bizlerin anlaması için bizlerin anlayacağı şekilde açıklamışlardır.
  vesselam..

 4. #4
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  Tanımlı Ce: Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

  Ben müslümanım diyip islamla uzaktan yakından alakası olmayan gelenekçiliği sürdürenlere dua edemem ...Sizin mantığınızla bakarsak olaya Yüce yaratıcı Allah'ın yarattığı tüm canlılara beddua etmek en büyük günahlardan...Ama bizler şuan müslüman kanı döken yahudilere beddua ediyoruz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...Hadi onlar tahrip edilmiş bir kitaba inanıyor bize göre kafirler...Ya tahrip edilmemiş Allah'ın Kelamı kitaba inandığını söyleyip o kitaba aykırı davrananlar...Diğerleri gibi onlarda kafir bana göre...Ben insanın doğrusunu kabul eder yanlışını kınarım...Müslüman yada gayri müslüm diye ayırmadan... Müslümansa kişi doğru düşünmeli ve doğru davranmalıdır...Nasıl bir mantıktır ki ergenlik çağına gelmiş kız çocuklarına kadın gözüyle bakmak ki bunlar daha büyük sapkınlıklarında başrol oyuncuları...Allah kitabında da belirtmiş düşünmeyen ve öğrenmeyenleri saptıracağını...Ki bunlar düşünmeyenler ve öğrenmeyenlerdir...DİNİNİ...Allah'ın kelamı tek bir dine ve ümmete değildir...Tüm insanlığadır...Ki Allah'ın kelamını olduğu gibi kabul eden tahrip etmemiş dinin(islamın) ümmeti bu kelamın dışına çıkarak en büyük günahı işlemiş oluyor zaten...Benim bedduama ihtiyaçları yok...Yaratıcı kitabında, azabını aklını kullanmayanların üzerine kılacağını zaten hükmetmiş...
  Yunus Suresi
  100.Ayet - Allah`ın izni olmaksızın, hiç kimse için iman etme yoktur. Ve O [Allah], kirliliği/ azabı aklını kullanmayanların üzerine kılar [bırakır].

  A'rafSuresi
  179. Ayet:Ve ant olsun ki, cinnden ve insten birçoğunu cehennem için yarattık; onların kalpleri vardır, onlarla anlamazlar. Gözleri vardır, onlarla görmezler. Kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar dört ayaklı hayvanlar gibidirler. Hatta daha da sapıktırlar. İşte onlar gafillerin (duyarsızların) ta kendileridir.  28-30, 33. Ayetler:Ve onlar bir iğrençlik yaptıkları zaman: “Babalarımızı bu yolda bulduk, bunu bize Allah emretti.” derler. De ki: “Allah iğrençliği emretmez. Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”
  De ki: “Rabbim adaleti emretti. Her mescitte yüzünüzü O’na doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O’na yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi O’na döneceksiniz.”
  Bir grubu doğru yola iletti, bir gruba da sapıklık hak oldu; onlar, şeytanları; Allah’ın astlarından yakınlar edindiler, kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlar.
  De ki: "Rabbim, sadece iğrençlikleri; onun açık ve gizli olanını, günahları, haksız yere başkaldırmayı, haklarında hiç bir delil indirmediği şeyleri Allah’a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram etmiştir”.

  Özetle iğrençlikler yapıp günah işleyenlere dua edip sevaba ihtiyaçım yok...İşlemediğim, düşünmediğim ve söylemediğim günahların sevabı bana yeter...

 5. #5
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375060

  Tanımlı Ce: Fetva: 10 Yaşındaki Kız Çocuğu Evlenebilir...

  Alıntı moonlight´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Ben müslümanım diyip islamla uzaktan yakından alakası olmayan gelenekçiliği sürdürenlere dua edemem ...Sizin mantığınızla bakarsak olaya Yüce yaratıcı Allah'ın yarattığı tüm canlılara beddua etmek en büyük günahlardan...Ama bizler şuan müslüman kanı döken yahudilere beddua ediyoruz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...Hadi onlar tahrip edilmiş bir kitaba inanıyor bize göre kafirler...Ya tahrip edilmemiş Allah'ın Kelamı kitaba inandığını söyleyip o kitaba aykırı davrananlar...Diğerleri gibi onlarda kafir bana göre...Ben insanın doğrusunu kabul eder yanlışını kınarım...Müslüman yada gayri müslüm diye ayırmadan... Müslümansa kişi doğru düşünmeli ve doğru davranmalıdır...Nasıl bir mantıktır ki ergenlik çağına gelmiş kız çocuklarına kadın gözüyle bakmak ki bunlar daha büyük sapkınlıklarında başrol oyuncuları...Allah kitabında da belirtmiş düşünmeyen ve öğrenmeyenleri saptıracağını...Ki bunlar düşünmeyenler ve öğrenmeyenlerdir...DİNİNİ...Allah'ın kelamı tek bir dine ve ümmete değildir...Tüm insanlığadır...Ki Allah'ın kelamını olduğu gibi kabul eden tahrip etmemiş dinin(islamın) ümmeti bu kelamın dışına çıkarak en büyük günahı işlemiş oluyor zaten...Benim bedduama ihtiyaçları yok...Yaratıcı kitabında, azabını aklını kullanmayanların üzerine kılacağını zaten hükmetmiş...
  Yunus Suresi
  100.Ayet - Allah`ın izni olmaksızın, hiç kimse için iman etme yoktur. Ve O [Allah], kirliliği/ azabı aklını kullanmayanların üzerine kılar [bırakır].

  A'rafSuresi
  179. Ayet:Ve ant olsun ki, cinnden ve insten birçoğunu cehennem için yarattık; onların kalpleri vardır, onlarla anlamazlar. Gözleri vardır, onlarla görmezler. Kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar dört ayaklı hayvanlar gibidirler. Hatta daha da sapıktırlar. İşte onlar gafillerin (duyarsızların) ta kendileridir.  28-30, 33. Ayetler:Ve onlar bir iğrençlik yaptıkları zaman: “Babalarımızı bu yolda bulduk, bunu bize Allah emretti.” derler. De ki: “Allah iğrençliği emretmez. Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”
  De ki: “Rabbim adaleti emretti. Her mescitte yüzünüzü O’na doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O’na yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi O’na döneceksiniz.”
  Bir grubu doğru yola iletti, bir gruba da sapıklık hak oldu; onlar, şeytanları; Allah’ın astlarından yakınlar edindiler, kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlar.
  De ki: "Rabbim, sadece iğrençlikleri; onun açık ve gizli olanını, günahları, haksız yere başkaldırmayı, haklarında hiç bir delil indirmediği şeyleri Allah’a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram etmiştir”.

  Özetle iğrençlikler yapıp günah işleyenlere dua edip sevaba ihtiyaçım yok...İşlemediğim, düşünmediğim ve söylemediğim günahların sevabı bana yeter...


  ne demek benim mantığım ben orda mantık yürütmedim size fıkhi bir mevzu belirttim kimseye sen kafirsin sen müslümansın deme hakkını size bu din vede Yüce Mevlam müsade etmez her şeyin belli bir kriteri vardır ama ne yazıkki siz bunları anlamak istemiyorsunuz kendinizce bir doğru tutturmuşunuz kafanıza göre hareket ediyorsunuz size her zaman derim ki neyi savunursanız savunun ama delille gelin yorumlarınız beni hiç bir zaman tatmin etmez veyada yorumunuzu belli bir dedile dayandıracaksın bu dini bir mevzu öyle kendi kafana göre fetva veremezsin....!


  şimdi asıl konumuza girelim ayet ve hadisi şeriflerle sizi aydınlatmaya çalışacağım...  De ki: “Kalplerinizdekini gizleseniz de, açığa vursanız da Allah onu bilir. Zira
  O göklerde ve yerde olan her şeyi bilir. Allah’ın gücü her şeye yeter.”

  ( Âli İmrân29)  Mü’minlerin devlet reisi Ömer ibn Hattab (Allah Ondan razı olsun)
  Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken işittim dedi: “Yapılan her
  türlü işler kişilerin niyetlerine göre değer bulur. Herkes yaptığı işin karşılığını
  niyetine göre bulur. Kimin niyeti Allah ve Rasûlü’nün rızasını kazanmak için İslâm’ı
  yaşayamadığı yerden yaşayabileceği yere göç etmekse onun hicreti Allah ve Rasûlü
  nün rızasını kazanmak için olduğun dan değerlendirmesi ona göre yapılıp sevabını
  ona göre alacaktır. Kim de elde edeceği bir dünyalık veya evleneceği bir kadına
  ulaşmak için hicret etmişse hicretinin karşılığı hicret ettiği şeye göre değerlendirilir.”

  (Buhârî, Bedü’l Vahy 1; Müslim,İmârât 155)


  Ebû Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre
  Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Allah sizin bedenlerinize ve
  yüzlerinize değil kalplerinize bakar.

  (Müslim, Birr 33; İbn i Mâce, Zühd 9.)


  Ebû Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre
  Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Güneş batıdan doğmazdan
  önce kim tevbe ederse Allah onun tevbesini kabul eder.”

  (Müslim, Zikir 43)

  bu kapı açıkken sen kimseyi itam edemezsin......!


  “Nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir.”

  (Hadîd 4)


  “Göklerde ve yerde hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz.” (

  Âl i İmrân 5)

  “Çünkü Allaha art niyetli bakışların ve kalplerin gizlediği düşüncenin
  farkındadır.”

  (Mü’min 19)

  Ebû Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’den bildirildiğine göre Rasûlullah
  (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Kendisine faydalı olmayan ve
  kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesi kişinin iyi ve güzel müslüman
  olmasındandır.”

  (Tirmîzî, Zühd 11)


  Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre
  Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ben size herhangi bir şeyi
  emredip yasaklamadığım sürece beni kendi halime bırakınız. Sizden önceki
  ümmetleri çok soru sormaları ve peygamberlerine karşı münakaşa etmeleri helak
  etmiştir. Size herhangi bir şeyi yasakladığım zaman ondan kesinlikle kaçınınız, bir
  şeyi emrettiğimde de onu gücünüz yettiğince yerine getiriniz.”

  (Buhari,İtisam 2,Müslim Hac 412)

  “İçinizde iyi ve yararlı olana davet eden doğru olanı emreden bir topluluk
  çıksın...”

  (Al-i İmran 104)


  “ Bütün mü’minler kardeştirler.”

  (Hucurat 10)

  “Affetme yolunu tut, iyilik ve güzel davranışla emret, kendini bilmeyen
  cahillerden yüz çevir.”

  (Araf 199)


  “Erkek ve kadın mü’minlere gelince onlar birbirlerinin yakını ve dostlarıdır.
  Hep iyi ve doğru olanın yapılmasını emrederler, kötü ve zararlı olanın yapılmasına
  engel olurlar.”

  (tevbe 71)


  “... Mü’minlere kol kanat ger, alçak gönüllü ol onları koru.”

  ( Hicr 88)


  “Müminler arasında kötü şeylerin yayılmasından hoşlananlara bu dünyada da
  ahirette de can yakıcı bir azap vardır.”

  (Nur 19)

  “Yardımlaşmayı iyi ve yararlı davranışları ve insanların arasını düzeltmeyi
  öngören bunları gerçekleştirmeye çalışan kimselerin yaptığı toplantılar dışında gizli
  toplanmaların pek çoğunda hayır yoktur.”

  (Nisa 114)


  “... öyleyse Allahtan korkunuz ve aranızı düzeltin (aranızda ki kardeşlik
  bağlarını canlı tutun)...”

  (Enfal 1)


  “Yalnızca Allah’a kulluk eden ve ondan başka hiçbir şeye ilahlık
  yakıştırmayın. Ana babaya yakın akrabaya, yetimlere, muhtaçlara, kendi
  çevresinden olan komşulara; uzak komşulara, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa
  ve elinizin altındaki hizmetçi ve işçilere iyilik yapın ve iyi davranınız.”

  (Nisa 36)


  “...(Ey Resulüm!)De ki bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Bu gerçeği ancak
  akıl sahipleri düşünüp öğüt alır.”


  (Zümer 9)


  “Bir kimsede üç özellik tam olarak bulunursa imanın tadını tadar. Allah ve
  Rasulünü herkesten fazla sevmek, sevdiğini Allah için sevmek, Allah kendisini
  küfürden kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi ateşe atılmak gibi istememek,
  tehlikeli görmek.”

  (Buhari, İman 9, Müslim, İman 67)


  Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre
  Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
  “Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete
  giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman
  birbirinize sevgi ve saygınızın artacağı bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı ve
  selamlaşmayı yayınız.”

  (Müslim, İman 93)


  Ebu Abdullah Tarık ibni Eşyem (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet
  edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in şöyle buyurduğunu
  işitmiştir:
  “Her kim Allah’tan başka gerçek ilah yoktur der ve Allah’ın dışında ibadet
  edilip saygı duyulanları inkar ederse onun malı ve canı haramdır, dokunulamaz.
  Gizli hallerinin hesabı ise Allah’a aittir.”

  (Müslim, İman 37)  Ömer ibn-ül Hattab (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Bir gün
  Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) esirler arasında çocuğundan ayrılan bir kadın
  gördü. Kadın çocuğuna hasretinden dolayı rast geldiği her çocuğu kucağına alıyor
  ve emziriyordu. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) çevresindekilere:
  -Hiç bu kadın çocuğunu ateşe atar mı? diye sordu. Onlar:
  -Asla atmaz, cevabını verdiler. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi
  vesellem):
  -O halde biliniz ki Allah’ın kullarına merhamet ve acıması bu kadının
  çocuğuna merhametinden çok daha fazladır, buyurdu.

  (Buhari, Edeb 18)

  ne güzel bir hadisi şerif mücdeler veriyor insana...!


  İmam-ı Rabbanî hazretleri de buyuruyor ki:
  (İşte bugün, her Müslüman, elinden gelen yardımı yapmayıp, İslâmiyet baskı altına düşerse, yardımı esirgeyen her Müslüman, ahirette mesul olur. Bunun için kuvvetim olmadığı hâlde, yardıma koşmaya özeniyorum. Güçlükleri yenerek, İslâmiyete ufacık bir hizmet edebilmek yolunu arıyorum. “İyilerin çoğalmasını isteyen de, onlardan sayılır” buyuruldu.) [1/47]
  (Bugün İslâmiyete yardım için az bir şey vermek, binlerce altın vermiş gibi kıymetlidir. Hangi talihliye, bu büyük nimet ihsan edilirse, ona müjdeler olsun! Dinin yayılmasına hizmet eden, cihad sevabına kavuşur. Hele bu zamanda Müslümanlara yardım etmek daha güzel, daha sevaptır.) [1/193]
  (Duâ ordusunun askerlerinin kalbleri kırık olduğu için savaş ordusunun askerlerinden daha ileridir. Duâ ordusunun askerleri, gaza ordusu askerlerinin ruhu gibidir. Gaza ordusunun askerleri, onların bedenleri gibidir. O hâlde, gaza ordusunun askeri, duâ ordusu olmadıkça, iş başaramaz. Çünkü ruhsuz bedene hiçbir yardımın faydası olmaz.) [3/47]
  Eğer bir Müslüman, diğer Müslümanlara eli ile, malı ile yardım edemiyorsa, duâ ederek yardım etmelidir! Bir hadis-i şerifte de buyuruluyor ki:
  (Müslümanın, Müslüman üzerindeki hakkından biri, ona gıyabında duâ etmektir.) [Deylemî]
  Hiçbir yardım yapamayan dua etmelidir. Beklemeden her an dua edilebilir.  Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem: [her müslüman müslümanın (din) kardeşidir. Müslüman müslümana zulm etmez; müslüman müslümanı (başına gelen musîbette) terk etmez de; hangi müslüman ki (müslim) kardeşinin hâcetinde bulunursa, Allah da onun hâcetini kazâ eder; (müslüman bir kul din kardeşinin yardımında bulundukça Allah da ona yardımda bulunur hangi müslüman ki, bir müslümandan dünyâ darlığını giderip şâd ederse, Allah da Kıyâmet gününde onun gussasını giderip mesrûr eder. Kim ki müslüman kardeşi (nin dünyâ aybı) nı örterse, Allah da kıyâmet gününde onun ayıbını örter] buyurmuştur.  1. KUR’ÂN-IKERÎM’de “Şüphesiz bütün mü’minler kardeştir” buyuruluyor.
  2. Bir Müslüman -maazallah- dinden imandan çıkmadıkça onunla olan kardeşliğimizi bozamayız. Böyle bir bozma haramdır.
  3. Müslümanlar arasında çeşitlilik olabilir, meşreb farklılıkları olabilir, ihtilâf olabilir. Bunlar kardeşliği izâle etmez (ortadan kaldırmaz).
  4. Kendisiyle aynı mezheb, meşreb, tarikattan olduğumuz Müslüman bizim bir kere kardeşimizse; aramızda görüş farklılığı, ihtilâf bulunan Müslüman on kere kardeşimizdir. Ta ki fitne fesat çıkmasın...
  5. Bir Müslümanda kötü bir hal varsa onun yüzünden Müslümanın şahsının bütününe düşmanlık edilemez, sadece o kötülüğüne buğz edilebilir.
  6. Müslümanlar arasına ayrılık, fitne fesat, düşmanlık, nifak ve şikak sokmak çok büyük bir kötülük ve günahtır.
  7. Ondaki bidatler, bozukluklar kendisini dinden çıkartmıyorsa ve namazının fesadına yol açmıyorsa o Müslümanın arkasında namaz kılınabilir.
  8. Peygamberimiz “Mazlum olsun, zalim olsun, din kardeşinize yardım ediniz” buyurmuşlardır. Ashab sormuşlar: “Mazluma (zulme uğrayana) yardımı anladık, zâlime nasıl yardım edeceğiz?” Efendimiz, “Elini onun üzerine koyarak” cevabını vermişler. Yani onun zulmüne mâni olarak. Bu da bir yardımdır, iyiliktir.
  9. Bir Müslüman, son derece hüsn-i zan ettiği, mazanneden (evliya olduğu sanılan) bildiği bir şeyhe, bir hocaya bağlıdır. Bir başka Müslüman o zatın aleyhinde bulunuyor, onu kötülüyor. Birinci Müslüman ne yapacaktır? Sadece “Benim bu kardeşimin, muhterem Hocam ve Şeyhim hakkında nasibi yokmuş” diyecektir.Çok ılımlı, çok yumuşak nasihat edecektir. Öyle küplere binmek, ateş püskürmek, düşman ilan etmek yok... Muhterem bir âlimi, şeyhi tenkid etmekle kişi dinden, imandan çıkmaz. Zamanımızda öyle dengesiz kimseler görüyoruz ki, Resûlullah Efendimize saldırılıyor, herif hiç tepki göstermiyor; şeyhi tenkid ediliyor, adam canavarlaşıyor. Hiçbir şeye yanmam bu gibi adamların kendilerini gerçek dindar ve sofu sanmalarına yanarım.
  10. İki Müslümanın arasını bulmak çok sevaplı ve çok büyük bir hizmettir.
  11. Başka tarikatlara mensup din kardeşlerini dışlayan kimseler ham kimselerdir; onlar tarikatlı değil tarikatçıdır.
  12. Bir tarikata mensup gerçek derviş veya muhibb başka şeyhlere de, kendi şeyhine gösterdiği hürmeti göstermekle mükelleftir.
  13. Müslümanların tümü “bizdendir”; kendi tarikatına veya cemaatine mensup olan Müslümanlara bizdendir, onun dışındaki Müslümanlara “bizden değildir” demek yanlıştır.
  14. Mü’minlerin derece itibarıyla en aşağıda olanı, inkârcıların (gerçeği örtenlerin) derece itibarıyla en yükseğinden daha yüksektir. Binaenaleyh meşreb uyuşmazlığı yüzünden iman kardeşlerini bırakıp da gayr-i müslimlerle ülfet ve ünsiyet edenler, onları sevenler yanlış yoldadır.
  15. Tenkide uğrayan bir Müslüman o tenkid yanlışsa sabretmeli, din kardeşliğini bozmamalı; doğruysa kabul edip hatâsını düzeltmelidir. Doğru da olsa tenkidlere öfkelenenler, yalan da olsa övgülerden hoşlananlar ham ve nâkıs kişilerdir. Böylelerinden ne şeyh olur ne hoca; ne köy olur ne kasaba...
  16. Ağır bir suç işleyen, günahkâr olan ve Allah vermesin idam edilen bir mü’mine karşı bile kardeşlik vazifelerimiz vardır. Cenazesi yıkanır, kefenlenir, kabri hazırlanır, namazı kılınır, bağışlanması için dua edilir ve toprağa verilir. Ne kadar suçlu ve günahkâr olursa olsun bir mü’min kardeşimizi bu gibi hizmetlerden mahrum bırakamayız.
  17. Kur’ân-ı Kerîm’de “Kötülüğü iyilikle def etmek, uzaklaştırmak” kuralı konulmuştur. Bir din kardeşimiz bize kötülük ederse aynıyla mukabele etmeyelim, “Şayet layıksa ve ders alacaksa” ona iyilik yapalım.
  18. Bize kötülük etmiş, meselâ gıybetimizi yapmış bir Müslümanın başına bir musibet ve felâket gelirse ona tekme atmayalım, tam aksine yardımına koşalım.
  19. Müslüman kardeşlerimizi tecessüs etmeyelim (casusluk yapmayalım, araştırmayalım). Onların gizli günahlarına karşı karanlık gece gibi olalım. Biz Müslümanlar ancak açıkta, küstahça, aşikâr şekilde dine ve ahlâka meydan okuyarak çirkin işler sergileyen, günah işleyen “fâsık-ı mütecâhir”leri kötüleyebilir, aleyhlerinde konuşabiliriz.
  20. Şu hususu hiç unutmayalım, Resûlullah Efendimiz şöyle buyuruyor: “Allah, bir mü’min kardeşini onda olan bir günahla ayıplayan kimsenin canını, aynı günahı ona vermeden almaz.” Bir Müslümanın ayağı kaydı, günah işledi, çirkin bir iş etti ve biz de onu herkesin arasında ayıpladık...Peygamberin tehdidinden korkalım. Müslümanların vazifesi birbirlerinin ayıplarını araştırmak, din kardeşlerini rezil etmek değil, aksine onların ayıplarını örtmek ve gizlemektir. Uyurken yorganı açılmış mahrem yerleri gözüküyor...Ne yapmak lazım, yorganı çekip üzerini örtmek gerekir. Büsbütün açmak uygun olur mu?
  2. İlkçağ Müslümanlarından ve ehlullahın büyüklerinden Süleyman Dârânî Hazretlerinin şu sözünü hiç unutmayalım: “Bütün dünya halkı beni kötülemekte bir araya gelseler, benim kendimi kötülediğim kadar kötüleyemezler...” Biz bu kadarını yapamayız ama insaflı olalım; kendi ayıp, noksan ve kusurlarımızla meşgul olmaktan başkalarınınkini görmeye fırsat bulamayalım.
  22. Akaid kitaplarımızda yazılı olan bir kuraldır: “Bir mü’mini tekfir eden kişi, (kâfirdir diyen, küfürle suçlayan), o mü’min kâfir değilse, kendisi kâfir olur.”
  23. Mü’minler birbirlerini ulu orta tekfir edemez. Bir kimsenin küfrü icâzetli, salahiyetli ve vazifeli müftüden alınan fetvanın şer’i mahkeme kadısı tarafından hükme bağlanmasıyla ve bu hükmün en yüksek din otoritesi tarafından tasdik edilmesiyle sübut bulur. “O kâfirdir, şu kâfirdir...” diyen zevzekler, kendileri küfür vartasıyla karşı karşıyalar da haberleri yok.
  24. Tasavvuf taraftarı, tarikat mensubu mü’minler, tasavvufu ve tarikatları inkâr edenlere karşı sabırlı, tahammüllü olsunlar, onları dışlamasınlar. Tasavvuf düşmanlarının nasipsizlikleri, onları dinden imandan çıkartmaz.
  25. Zamanımızda ümmet-i Muhammed’in içine bir sürü insî ve cinnî şeytan girmiştir. Bunların bir kısmı çeşitli istihbaratların ajanlarıdır. İçimizde, aramızda sürü sepet casus, provokatör, manipülatör bulunmaktadır. Bunları anlamak mı istiyorsunuz? Şu hususa dikkat ediniz: Din ve iman kardeşleri arasına nifak sokuyorlarsa, Müslümanları birbirleriyle tartışmaya, çekişip tepişmeye teşvik ediyorlarsa, fitne ve fesat çıkartıyorlarsa; böyleleri insî şeytanlardır. Ajan ve casus değillerse şeytanın tuzağına düşmüş ahmaklardır. Uyanık olmalıyız, bu gibi insî ve cinnî şeyatînin tuzaklarına düşmemeliyiz.
  26. Doğru olan şudur:“Ben senin şu fikrine, şu görüşüne, şu re’yine katılmıyorum, doğru bulmuyorum. Ama sen yine benim aziz din kardeşimsin...”

  Mehmet Şevket Eygi

  daha size bir çok kaynak gösterebilirim

  burdaki gayemiz kimseyi sen şusun busun demek değil üzerimize düşen din kardeşliği vazifemiz ne ise onu yapabilmektir.
  yarın bunun hesabını bir bir vereceğiz burda ahkam kesmesi kolay yarın RABBUL ALEMİNİN huzurunda ne yapacağız onu düşünelim ve birbirimize bol bol kurtuluşa ermemiz için dua edelim.
  vesselam..

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. 2 yaşındaki çocuğu yengesi öldürüp, yaktı!
  By Odysseia in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-15-2012, 16:22
 2. Taraftarın attığı taş 9 yaşındaki çocuğu kör etti
  By LoNELy.RoaD in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-02-2008, 13:37
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-05-2008, 20:45
 4. 1.5 yaşındaki çocuğu ile intihara kalkıştı
  By ecebetül in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-07-2007, 18:07
 5. Dev kertenkele 9 yaşındaki çocuğu öldürdü
  By bariscoskun in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-05-2007, 05:53

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375