"Kuzey Kore 5-6 atom bombası yapabilir"Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore'nin yeterli plütonyuma sahip olduğunu açıkladı

17.01.2009 11:12Komünist Kuzey Kore'nin ''5-6 atom bombası yapabilecek plütonyum elementine sahip olduğu ve nükleer caydırıcılık siyasetinden vazgeçmeyeceği'' bildirildi.

6 ülkenin 4 yıldır yaptığı görüşmeler çerçevesinde Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da incelemelerde bulunan Amerikan hükümetinin nükleer fizik uzmanı Selig Harrison, Kuzey Kore'nin 5-6 atom bombasını rahatlıkla yapabilecek toplam 30,8 kg plütonyuma sahip olduğunu belirtti.

Harrison, Pekin'de yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin ABD diplomasisinden sorumlu uzmanı Li Gün'le görüştüğünü, 12 Ocak'tan beri Pyongyang'da hükümet yetkilileriyle yaptığı müzakerede ''nispeten olumlu'' işaret de aldığını söyledi.

Harrison, Kuzey Kore hükümeti yetkililerinin, 20 Ocak'ta göreve başlayacak ABD Başkanı Barack Obama'nın hükümetiyle ortam oluşursa ''Washington'la gayet samimi, dostça ilişkiler kurulabileceğini'' kendisine belirttiklerini de aktardı.

Ancak Kuzey Kore hükümeti, ''nükleer caydırıcılığın'' ülkenin hakkı olduğunu ve bundan vazgeçilemeyeceğini bir kez daha Harrison'a iletti.

Kuzey Kore, ABD'nin yandaşı ülkelerden ekonomik yardım almak için atom bombası programını temelli yok etmeye bir türlü yanaşmadı. Bu nedenle ABD, Rusya, baş arabulucu Çin, Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında yapılan ''6'lı görüşmeler'' 2008 sonunda yine çıkmaza girdi.

Kuzey Kore ilk atom bombasını 2006'da ''resmen'' denemişti.

AA