Hindistan’da bir köye 150 kadar filden oluşan sürü girdi. Yaşam alanları insanlar tarafından yok edilen filler, bir kulübedeki 3 kişiyi ezerek öldürdü.

ÜLKENİN kuzeydoğusundaki Assam Eyaleti’nde meydana gelen olayda, aç kalan fillerin Karbi Anglong Köyü’nde 4 evi tahrip ettiği, saldırıda bir çiftçi ile karısı ve 5 yaşındaki çocuğunun hayatını kaybettiği bildirildi. Köy sakinleri, "Sürünün çok büyük olduğunu, köylülerin elinden hiçbir şey gelmediğini" anlattılar. 150 civarında Asya filinden oluşan sürünün yaklaşık 2 hafta önce, yiyecek aramak için yaşadıkları yerden ayrıldıkları belirtiliyor.


17 yılda 700 kişi öldü

Orman bekçileri meşale yakıp havai fişekleri patlatarak filleri uzaklaştırmaya çalıştılar. 5 bin kadar vahşi filin yaşadığı bölgede doğal yaşam alanları insanlar yüzünden yok olan filler, yiyecek bulmak için sık sık köylere giriyor. Assam’da son 17 yılda fillerin saldırısında 700 kadar kişinin öldüğü belirtiliyor. 1996-2000 arasında 280 bin hektar ormanın yok edildiği Assam’da 2001’de bir köyde, tarlaları çiğneyen 19 fil zehirlenerek öldürülmüştü.

. . .

Kaynak: hurriyet.com.tr