İsrail’in tek taraflı ateşkes ilanının ardından Hamas da, "Gazze’deki İsrail askerlerine çekilme fırsatı vermek için" bir hafta boyunca saldırıda bulunmayacağını açıkladı. İsrail mümkün olan en kısa zamanda tüm askerlerini çekeceğini açıkladı.

İSRAİL Güvenlik Kabinesi’nin dün gece yarısı 2.00 itibarıyla tek taraflı ateşkes ilan etmesinin ardından, 7 saat geçmeden Gazze Şeridi’nde yine silahlar konuştu. Sınırda çatışmalar çıkarken, Hamas militanları İsrail’in güneyindeki Sderot şehrine roket fırlattı. Bunun üzerine sabah saatlerinde İsrail uçakları günün ilk hava saldırısını düzenledi. Gazze güneyinde bir Filistinli İsrail askerlerince vurularak öldürüldü.

Ateşkesin kağıt üstünde kalacağı endişesi artarken, gece ve sabah saatlerinde saldırıları sürdüren Hamas, öğlende 1 haftalık ateşkes ilan etti. Hamas yetkililerinden Ayman Taha, "İsrail’e çekilmek için bir hafta verdik" dedi. Hamas’ın dışında Gazze’deki diğer gruplar da ateşkese uyacak. Hamas, ateşkes sırasında "halkın temel ihtiyaçlarını" karşılamak amacıyla İsrail’in bütün sınır kapılarını açmasını da istedi.İsrail çekilmeye başladı

Çifte ateşkesin ardından dün Hamas iki roket fırlatsa da silahların bir hafta susması bekleniyor. Yorumcular sorunun "buzdolabına kaldırıldığı" görüşünde.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, askeri güçlerini mümkün olan en kısa sürede Gazze’den çekmek istediğini söyledi. Olmert, yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de kalma niyeti olmadığını ancak Hamas ile yeni bir ateşkesin kalıcı olacağına ilişkin güvence istediğini ifade etti.

Asker çeken İsrail, Hamas’ı izleyecek. Uzmanlar 20 Şubat’taki seçimler öncesinde, saldırıların yeniden başlamasından endişeli. ABD’den Hamas’ın silah kaçakçılığının önleneceği sözünü alan Tel Aviv’in, şimdi de Mısır’ın hazırladığı ateşkes planına istediği maddeleri eklettikten sonra çekilmek istediği belirtiliyor. Ancak Hamas, İsrail’in şartlarını kabul etmemekte kararlı.

Hamas da roket saldırılarını kesti

İsrail askerleri çatışma olasılığının yüksek olduğu bölgelerden Gazze’nin içlerine ve bazı birlikler de İsrail’e çekildi. Savaş bölgesinden uzaklaşan askerler bağırarak stres attı.

Yerle bir olan Gazze’de kalan Filistinliler ise ağıt yakmaya devam ediyor. Yıkılan binalardan hala ceset çıkarılıyor. Dün de 50’yi aşkın ceset bulundu.

. . .

Kaynak: hurriyet.com.tr