Rekor Destekle Geliyor

ABD Başkanı seçilen Barack Obama, bugün yemin ederek göreve başlayacak. Tarihin ilk siyahi başkanı olmaya hazırlanan Obama, yüzde 80’lik halk desteği ile görevi George W.Bush’tan devralacak. Bush’un reytingi ise yüzde 22 destekle dibe vurmuş durumda.

BARACK Obama, ABD’nin ilk siyah ve 44. Başkanı olarak bugün yemin ederek Beyaz Saray’daki görevine başlayacak. Dondurucu soğuklar, son birkaç gündür milyonlarca kişinin bu tarihi olayı coşkuyla yaşamasına engel olamadı. Başkent Washington, bugün de tarihe geçecek bir günü doyasıya yaşayacak. Kongre’nin önündeki yemin töreninden sonra Obama’nın geçeceği alanı dört veya beş milyon kişinin dolduracağı tahmin ediliyor. Washington’un her yerinde kutlama baloları yapılırken, Obama, Beyaz Saray’a giderek Başkan George Bush’tan görevi devralacak ve Bush Ailesi’ni Teksas’a uğurlayacak. Yemin töreni için görülmemiş düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor.

Obama’ya % 80 destek

New York Times gazetesi ile CBS TV’si tarafından düzenlenen bir kamuoyu yoklaması, Amerikan halkının önemli bir bölümünün Obama konusunda oldukça iyimser olduğunu ortaya koydu. Anketin sonuçları şöyle:

Halkın yüzde 79’u Obama’nın gelecek dört yılına iyimser bakıyor. Bu oran, Ronald Reagan’dan bu yana en yüksek desteğe işaret ediyor.

ABD halkının yüzde 80’i, "ülkenin bugünkü hali, beş yıl öncesinden daha kötü" diyor.

Öte yandan BBC’nin yaptırdığı bir ankete göre Obama döneminde ABD ile ilişkilerin iyiye gideceğini düşünen Türklerin oranı altı ay öncesine göre 11 puan artarak yüzde 51’e çıktı.

Başkentte bayram havası

Obama’nın yemin töreni nedeniyle dondurucu havaya rağmen Washington’da tam bir bayram havası esiyor. Bu coşkulu havayı korumak için başkentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. TSİ 18.30’da başlayacak yemin merasimi, kutlamalar, konser ve balolarla devam edecek.

. . .

Kaynak: hurriyet.com.tr