Şeffaf Saray
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} ABD Başkanı Obama’nın koyduğu yeni etik kurallara göre, Beyaz Saray Genel Sekreteri de dahil birçok üst düzey yetkilinin maaşları donduruldu. Ekiptekiler hediye kabul edemeyecek. Lobiciler, Beyaz Saray’dan uzaklaştırılacak.

ABD Başkanı Barack Obama, dış politika ve güvenliğin ardından, etik değerler konusunda da Bush Yönetimi’nin izlerini siliyor.

Bush döneminden "temiz bir kopuş" isteyen Obama, yılda 100 bin doların üzerinde kazanan 100 kadar Beyaz Saray çalışanının maaşlarını dondurdu. Küresel ekonomik krizle mücadeleye girişen Obama, "Aileler kemer sıkıyorsa, Washington da sıkmalı. Tarihte hiçbir yönetimde bu kadar sıkı kurallar konmamıştı. Bu tarihi önlemler, ülkemiz için yeni bir açıklık dönemini başlatıyor" dedi. Maaşı dondurulanlar arasında Beyaz Saray Genel Sekreteri, Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Basın Sekreteri gibi üst düzey isimler de var.

Basına ilk fırça

Yeni etik kurallara göre, Obama ekibindekiler, yönetimi etkilemek isteyen lobicilerden hediye kabul edemeyecek. Daha önce bir konuda lobicilik faaliyeti yapanlar, aynı konuda Obama Yönetimi’nde görev alamayacak. Obama Yönetimi’nden ayrılan biri, iki yıl boyunca, eski iş arkadaşlarını etkilemeye çalışamayacak. Tüm kadroya etik brifingleri verilecek.

Obama, Beyaz Saray’ın medya merkezine yaptığı sürpriz ziyarette, basına ilk fırçasını da lobicilikle ilgili bir soru yüzünden attı. Politico Gazetesi’nin bir muhabiri, Obama’ya, "Lobicilerden uzaklaşacağınızı söyleyip bir lobiciyi Savunma Bakan Yardımcısı yaptınız" dedi. Bir anda yüzü asılan Obama, "Ah, şuna bak. Ben sizi ziyaret ediyorum, ama başıma neler geliyor, görüyor musun? Selamlaşmak için her geldiğimde sorguya tutulacaksam, burayı fazla ziyaret etmem" diye tepki gösterdi.

Politico muhabirinin ısrar etmesi üzerine Obama iyice sinirlendi. ABD’nin ilk siyah başkanı, "Tamam, hadi. Rahat rahat soru sorabileceğiniz bir basın toplantımız olacak. Şimdi sadece merhaba demek ve size kendimi tanıtmak istiyorum" diyerek konuyu kapattı.

3 günde 1 yıllık iş

Obama, icraatının henüz ilk üç gününde, ABD devlet yapısında bir yılda ancak gerçekleştirilebilecek bir değişime imza attı.

Guantanamo kapatıldı: Guantanamo askeri üssünde bulunan ve terör zanlılarının yargısız tutulduğu hapishane kapatıldı.

İşkence bitirildi: CIA başta olmak üzere devletin tüm kurumlarına, küresel terör konusunda istihbarat toplarken insan haklarına saygılı olunması emri verildi.

İçeride diyalog: Eski muhaliflerini kendi yönetimine katmaktan çekinmeyen Obama, 825 milyar dolarlık ekonomiyi canlandırma paketinin Kongre’den geçmesi için, azınlıktaki Cumhuriyetçileri de ikna etmeye çalışıyor.

Dışarıda diplomasi: Amerikan dış politikasının artık diplomasi odaklı olduğunu açıkladı. Tek taraflı politikalara son mesajı verdi.

Kürtajda adım: Yurt dışında kürtaj yaptıran ve aile planlaması desteği veren örgütlere devletten kaynak aktarılmasını engelleyen yasağı kaldırdı. 1984’ten beri süren bu yasak bitti.

Lobicileri temizler mi

ABD siyasal sisteminde lobiler önemli rol oynuyor. Obama, "Ben başkan olduğum sürece lobiciler yönetimime giremeyecek" demişti. Obama’nın Savunma Bakan Yardımcısı olarak aday gösterdiği William Lynn, Patriot füzesi gibi silahları da üreten savunma firması Raytheon’un yıllarca lobiciliğini yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül’den, Obama’ya mektup

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama’ya dün bir mektup göndererek, ilk icraatlardan birinin Ortadoğu sorununa çözüm arayışına yönelik olmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi. Çankaya Köşkü’nden dün yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "Cumhurbaşkanımız, söz konusu mektupta Sayın Obama’ya başarılar dilemiştir. Cumhurbaşkanımız, Başkan Obama’nın ilk icraatlarından birinin Ortadoğu sorununa çözüm arayışına yönelik olmasının Türkiye tarafından takdirle karşılandığını ayrıca kaydetmiştir."
hurriyet