Tören orkestrası ’playback’ yapmış
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} ABD Başkanı Barack Obama’nın salı günü yapılan yemin töreninde, orkestranın canlı performans sergilemediği ve müziğin banttan çalındığı ortaya çıktı.

Washington’da toplanan ve ekran başına kilitlenen milyonlarca insan, John Williams’ın törene özel olarak bestelediği eseri, Itzhak Perlman ve Yo-Yo Ma’nın da içinde bulunduğu orkestradan dinlediler. -8 derecelik soğuk nedeniyle piyano tellerinin kopması ve enstrümanların kırılması ihtimali belirdi. Bunun üzerine organizatörler, aynı eserin ikinci gün önce tamamlanan bant kaydını çaldılar. TV yayıncısı NBC’nin bu olasılığa karşı bir gün önceden uyarıldığı belirtildi.

Yemin Törenleri Ortak Kongre Komitesi sözcüsü Carole Florman, "Doğrusu, hava durumu canlı performansı imkansız hale getirdi. Bunu açıklamayacaktık, ama saklamaya da çalışmıyoruz. Kimse kimseyi kandırmaya çalışmıyor. Ortada bir sahtekarlık yok" dedi.
hurriyet