Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması çabaları sürerken, bölgeden çatışma haberleri geliyor. Arap televizyonlarının bir İsrail askerinin patlamada öldüğünü açıklamalarından kısa süre sonra Gazze Şeridi'nde İsrail ateşinde bir Filistinlinin öldüğü bildirildi.


Hastane kaynakları, Gazze Şeridi'nin güneyinde İsrail sınırı yakınındaki Kissufim bölgesinde İsrail topçusu veya helikopterleri tarafından açılan ateş sonucu 24 yaşındaki Enver El Dreim isimli Filistinlinin öldüğünü belirtti.

Bundan kısa süre önce El Arabiye ve El Cezire televizyonları, Gazze Şeridi yakınlarında meydana gelen patlamada bir İsrail askerinin öldüğünü bildirmişti.

İsrail ordusu da çatışmayı doğruladı.

Gazze sınırındaki Kissufim geçiş noktası yakınında bulunan bölge sakinleri, bölgeden şiddetli silah sesleri geldiğini ve İsrail helikopterlerinin havada daireler çizdiğini belirtti.

İsrail ordusu, Gazze sınırında devriye görevi yapan İsrail askerlerini hedef alan bombalı bir saldırı düzenlendiğini belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

İsrail ve Hamas, 10 gün önce bölgede ateşkes ilan etmişti.

İsrail tek taraflı ateşkes ilan ettiğinde, bir hafta süreyle Hamas ve diğer örgütlerin hareketlerini izleyeceğini bildirmişti. Bu süre dün sonra erdi.

Bin 300 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 22 günlük İsrail -Filistin çatışmasında 10 İsrail askeri öldü.

cnnturk