Somali'deki Etiyopya birliklerinin çekilmesinin ardından, hükümet merkezi Baydoa kentini ele geçiren aşırı dinci Eş Şahab örgütü, kenti şeriatla yöneteceğini açıkladı.Somali'de iki yıl bulunan Etiyopya birliklerinin dün çekilme işlemini tamamlamasının hemen ardından hükümet merkezi ve Meclis'in bulunduğu Baydoa kentinde havalanı, meclis binası ve devlet başkanlığı konutunu ele geçiren militanlar, halkı bugün bir stadyumda toplayarak, yönetim şekillerinin nasıl olacağını ilan etti.

Örgüt sözcüsü Şeyh Muhtar Robov Mansur, stadyumda toplanan yüzlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, "Şeriata göre çalışmayan bir hükümeti kabul etmeyeceğiz. Kentte değişiklikler yapacağız ve İslam'ın yasasına göre yöneteceğiz" dedi.

Eş Şahab sözcüsü Mansur, Baydoa halkından sakin olmalarını istedi ve güvenliği sağlayacakları sözü verdi.

Mansur, dün Etiyopya birlikleri çekildikten sonra boş kalan üslerini yağmalayanların ele geçirdikleri malları iki gün içinde iade etmemeleri durumunda şeriat mahkemesi önüne çıkarılacaklarını da söyledi. Mansur ayrıca, "Bize karşı savaşmayan hiçbir hükümet üyesine de dokunulmayacak" dedi.

Komşu ülke Cibuti'de bu hafta toplanması beklenen Somali Meclisinin ise artık Baydoa'ya dönemeyeceği belirtiliyor. Somali hükümetinin ise başkent Mogadişu'ya sıkıştığı, hükümet birliklerinin hemen her gün isyancıların saldırısına uğradığı ifade ediliyor.

Meclis'in Baydoa yerine Mogadişu'ya gidip gitmeyeceği ise bilinmiyor. Meclis, Cibuti'de yaptığı bir oylamada, Eş Şahab'dan ayrılan daha ılımlı bir grubun Meclis'te temsil edilmesini kararlaştırmıştı. Meclis ayrıca yeni bir Devlet Başkanı seçecek.

Eş Şahab ise Meclis'in Cibuti'deki çalışmalarını tanımadığını açıkladı. Öte yandan, Etiyopya'nın kendi sınırına yakın Baydoa kentinin Eş Şahab tarafından ele geçirilmesi üzerine sınıra asker yığdığı bildirildi.

cnnturk