Rusya, Polonya sınırındaki Kaliningrad'a İskender füzesi yerleştirme planını askıya alıyor. Rus Interfaks haber ajansı, kararın, Barack Obama yönetiminin Doğu Avrupa'da kurulması planlanan Amerikan füze savunma sistemi konusunda "aceleci olmaması" nedeniyle alındığını duyurdu.


Interfaks haberini, Rus ordusundan üst düzey bir yetkiliye dayandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı, haber hakkında henüz yorum yapmadı.

ABD'nin NATO Temsilciliği ise, henüz resmi olarak doğrulanmayan kararı, "eğer doğruysa çok olumlu bir adım" olarak niteledi.

Rusya Federasyonu topraklarından ayrı olan Kaliningrad bölgesi daha batıda, Polonya sınırında, Baltık kıyısında bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, geçen yıl yaptığı açıklamada, ABD'nin Polonya'ya füze kalkanına bağlı tesisler kurması halinde kendilerinin de Kaliningrad'a İskender füzeleri yerleştirilebileceklerini söylemişti.

ABD Başkanı Barack Obama pazartesi günü Medvedev ile bir telefon görüşmesi yapmış ve liderler, iki ülke ilişkilerini geliştirme konusundaki niyetlerini dile getirmişlerdi.

Moskova, Obama'nın göreve başlamasının ardından, yeni Amerikan yönetimi ile taze bir başlangıç yapmak istedikleri mesajını vermişti.

Rusya-ABD ilişkileri, George W. Bush döneminde Amerika'nın Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne füze kalkanı yerleştirme planı üzerine gerilmişti.

İki ülke ilişkilerinin Obama döneminde yumuşaması bekleniyor.

cnnturk