Irak hükümeti, 31 Aralık'ta yapılacak il meclisleri seçimlerinden önce yoğun güvenlik önlemleri aldığını bildirdi.


Hükümetin aldığı önlemlerin seçim malzemesi ve merkezleri ile havaalanlarının korunması, seçmen, aday ve adayların ailelerinin güvenliğinin sağlanmasını amaçlıyor.

İçişleri Bakanlığı'nın seçim merkezlerinin güvenliğinden sorumlu komisyon başkanı Tümgeneral Aydın Beyati, seçimde güvenliği sağlayacak güçlerinin sayısının önceki seçimde görev yapan güçlerin sayısından üç kat fazla olduğunu belirtti.

Çok uluslu güçlerle istişare halinde olacaklarını, gerektiğinde bu güçlerin kendilerine destek ve fiili yardım vereceklerini kaydeden Tümgeneral Beyati, "Olağanüstü acil kararlar da aldık. Bu kararları, ayın 30'unu 31'ine bağlayan gecede tatbik etmeye başlayacağız. Havaalanı ve sınır kapıları 30 Aralık akşamı saat 22.00'den 1 Şubat sabahı saat 05.00'e kadar kapalı olacak" dedi.

Beyati, "Sokağa çıkma yasağı sadece geceleri uygulanacak. Yasak, 30 Aralık akşam 22.00'den 31 Aralık sabah saat 05.00'e kadar ve 31 Aralık akşam saat 22.00'den 1 Şubat sabah
saat 05.00'e kadar uygulanacak" diye konuştu.

Tümgeneral Beyati, köy ve kasabalarda araçların serbest hareket edebileceğini, ancak araçların şehirler arasında ve şehirlerin içinde trafiğinin yasak olduğunu ifade etti.

Bu arada, İçişleri Bakanı Cevad El Bolani, basın mensuplarının seçim gününde görevlerini rahat bir şekilde yapmalarını engelleyen ya da basın mensuplarını tehdit eden ve zarar veren olursa, bunların tespit edilmesi halinde cezalandırılacaklarını bildirdi.

cnnturk