Madagaskar'da Mözel bir televizyonun kapatılması üzerine pazartesi günü başlayan muhalefet yanlısı şiddet olayları sırasında yakılan bir mağazadan çıkarılan ceset sayısı 37'ye yükseldi.


Olay yerindeki bir itfaiye görevlisi, tahminen 37 ceset bulunduğunu, cesetlerin çok kötü yanması, kol ve bacak gibi uzuvların etrafa saçılması nedeniyle tam sayı üzerine konuşmanın zor olduğunu söyledi.

Daha önce mağazadan 25 ceset çıkarıldığı bildirilmişti. Ölenlerin yağmacılar olduğu sanılıyor.

Bu rakamın resmi olarak doğrulanması halinde, Madagaskar'daki şiddet olaylarında ölenlerin sayısı yaklaşık 40 olacak.

Onbinlerce gösterici meydanlarda

Başkent Antananarivo'nun ana meydanını on binlerce göstericinin doldurduğu, silahlı polislerin gelişmeleri yakından izlediği, ancak kalabalığın sakin olduğu bildirildi.

Görgü tanıkları meydanda toplananların sayısının en az 40 bin kişiolduğunu belirtiyor.

Muhalefet lideri ve Antananarivo Belediye Başkanı Andry Rajoelina, Devlet Başkanı Marc Ravalomanana liderliğindeki hükümete karşı barışçı gösteri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Muhalefet lideri Rajoelina, özel televizyonunun kapatılması üzerine Ravalomanana'yı diktatör olmakla itham etmişti. Ravalomanana da Rajoelina'yı halkı isyana tahrik etmekle suçlamıştı.

Madagaskar'da önceki gün başlayan gösteriler aniden kontrolden çıkmış, şiddet ve yağmalama olaylarında yaklaşık 40 kişi ölmüştü.

Öte yandan Afrika Birliği, son olaylar nedeniyle Madagaskar'da istikrarın riske girmesinden kaygı duyduğunu açıkladı.


cnnturk