Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Türkiye'yle ilgili bir yanlışa imza attı.


ABD için dış ülkelerle ilgili istihbarat toplamakla görevli bir örgüt olan CIA, internet sitesinde yer alan ve ülkelerle ilgili bilgilerin verildiği "The World Factbook"ta Türkiye'deki siyasal partilerle ilgili yanlış bilgi verdi.

Sitede Türkiye'deki siyasal partiler ve liderleriyle ilgili verilen bilgilerde Demokratik Toplum Partisi (DTP) eş başkanlarından Ahmet Türk, genel başkanı Zeki Sezer olan Demokratik Sol Parti'nin (DSP) lideri olarak gösterildi.

Demokratik Toplum Partisi'nin lideri olarak ise Nurettin Demirtaş gösterildi.

CIA'e göre nüfusumuz daha da fazla

En son 22 Ocak 2009'da güncellendiği belirtilen bilgiler arasında Türkiye'nin nüfus bilgileri konusunda da geçtiğimiz günlerde açıklanan sayıdan farklı bir nüfus bilgisi veriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2008 Nüfus Sayımı Sonuçları"na göre 26 Ocak 2009'da Türkiye'nin nüfusunun 71 milyon 517 bin 100 olduğu açıklanmıştı. Daha önceki sayımda ise 2007 yılı sonunda nüfus, 70 milyon 586 bin 256 sayılmıştı.

CIA'in sitesinde ise Türkiye'nin nüfusu ise geçen yılın Temmuz rakamlarına göre bu yılki sayımdan bile daha fazla olarak 71 milyon 892 bin 808 gösteriliyor.


cnnturk