Etiyopya askerlerinin, geçen ay terk ettikleri Somali'ye geri döndükleri ileri sürüldü. İddianın ardından Etiyopya, askerlerinin Somali sınırını geçmediğini açıkladı.


Hükümet sözcüsü Bereket Simon, askerlerin halen sınırda olduğunu belirtti ve Somali tarafına geçtiklerine dair haberleri yalanladı.

Simon, sınırı geçme niyetlerinin de bulunmadığını kaydetti.

Sınırın Somali tarafındaki bölge sakinleri, Etiyopya ordusunun ülkeye girerek, aşırı dinci Eş Şahab örgütünün kontrolündeki bir kent yakınlarında konuşlandığını ileri sürmüşlerdi.

Eş Şahab, ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Görgü tanıkları, iki yıl aradan sonra Somali'yi terk eden Etiyopya askerlerinin sınırı tekrar geçtiğini ve militanların kontrolündeki Baladwayne kenti yakınlarında konuşlandığını söylemişlerdi.

Bölgenin ileri gelenlerinden Abdirizak Ali, aşırı dinci Eş Şahab örgütü ile Etiyopya askerlerinin karşı karşıya gelmek üzere olduklarını, son 36 saati korku içinde geçirdiklerini belirtmişti.

Etiyopya askerlerinin geçen hafta çekilmesinin ardından, ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alan Eş Şahab'ın önünde, bölgedeki kontrolü ve bazı kentleri ele geçirmek için bir engel kalmamıştı.

cnnturk