Sri Lanka lideri Mahinda Rajapaksa, 25 yıllık Tamil isyanının hemen hemen bastırıldığını söyledi. Birleşmiş Milletler de, Sri Lanka'nın kuzeyinde son 24 saat içinde 52 kişinin öldürdüldüğünü açıkladı.


Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, bağımsızlık günü dolayısıyla televizyondan yayımlanan açıklamasında, "Bugün, terörü hemen hemen yok edebildik" dedi.

Rajapaksa, ülkeden kaçan vatandaşlara da seslenerek, "Şu andan itibaren, savaş yüzünden ülkeden kaçan tüm topluluklardan Sri Lankalıları, anavatanlarına dönmeye çağırıyorum" dedi.

Rajapaksa, Tamil gerillalarının birkaç gün içinde tamamen yok edileceğini söyledi.

Sri Lanka ordusu 3 hafta kadar önce, 25 yıllık ayrılıkçı isyanın sembolü olarak görülen, Tamillerin elindeki Jaffna yarımadasının kontrolünü tamamen ele geçirdiğini açıklamıştı.

Son aylarda Tamil gerillaları ülkenin kuzeydoğusundaki küçük bir bölgeye sıkıştırıldı.

Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları, 1983'ten beri ülkenin kuzey ve doğusunda bağımsızlık için mücadele ediyor. Azınlıktaki Tamiller, çoğunluktaki Sinhalilerin kendilerine ayrımcılık yaptığını iddia ediyor.

Son 24 saatte 52 kişi öldürüldü.

BM, Sri Lanka'nın kuzeyinde son 24 saat içinde 52 kişinin öldürdüldüğünü açıkladı.

BM sözcüsü Gordon Weiss, Tamil gerillalarıyla hükümete bağlı askerler arasındaki çatışmalara sahne olan bölgede 80 kişinin de yaralandığını söyledi.

BM Sözcüsü Gordon Weiss ayrıca, bölgede işler durumda olan son hastaneye birkaç gün içinde, topçu ateşinin yanı sıra misket bombası atıldığını, boşaltılan hastanenin yakınlarına da hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Weiss, "çalışanlarımız ve ailelerinin güvenliği için büyük korku duyuyoruz" dedi.

Misket bombalarının kullanımını yasaklayan uluslararası anlaşma, geçen aralık ayında 94 ülke tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

İngiltere ve ABD'den ateşkes çağrısı

İngiltere ve ABD, Sri Lanka'da askerlerle çatışan Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanlarına (LTTE) ateşkes çağrısında bulundu.

İki ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak açıklamada, bölgedeki çatışmanın ortasında kalan sivillerin durumumun ciddi endişeleri beraberinde getirdiği belirtilerek, Sri Lanka hükümeti ve LTTE'ye geçici bir ateşkes konusunda anlaşmaları çağrısı yapıldı.

Açıklamada, "Her iki taraf da sivillerin ve yaralıların çatışma bölgesinden çıkarılarak insani yardım almalarına izin vermelidir" denildi.

Avrupa Birliği, ABD, Japonya ve Norveç, dün LTTE'ye teslim olma ve barış sürecine katılma çağrısında bulunmuştu.

cnnturk