47 yıl günlük tuttu! Savaşları, olayları not etti

ÇANAKKALE-İHA 01.04.2007 TSI 09:00
Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşayan Fethi Ertan, 47 yıldır aralıksız olarak günlük tutarak, Türkiye ve dünyadaki olayları defterini kaydediyor.
Günlük tutma merakının 1960 yılında Adnan Menderes'e olan hayranlığıyla başladığını belirten 71 yaşındaki Fethi Ertan, "O günden itibaren günlük tutmaya başladım. Aldığım küçük not defterlerine o gün içinde Türkiye ve dünyada olan önemli olaylarla kendi yaptığım bazı işleri bir bir yazmaya başladım. 47 yıldan beri fasılasız olarak günlük tutma işine devam ettim. Bu süre içerisinde savaşları, ihtilalleri, depremleri ve çok sayıda önemli olayı bu defterlere kaydettim. Bir bakıma bu defterler benim için tarihi birer belge oldu. Benim 47 yıldır aralıksız günlük tuttuğumu öğrenen bazı kişiler, bu defterlerimi satın almak istedi. Ancak buna razı olmadım. Ölene kadar da günlük tutmaya devam edeceğim" dedi.
1991 yılında çıkan Körfez Savaşı'nı da günlüğüne not aldığını anlatan Ertan, "Ocak ayında çıkan savaşı günü güne defterime kaydettim. Hangi tarihte, saat kaçta bu olayların olduğunu kırmızı kalemle yazdım. Günlüğümde önemli olan olayları mutlaka kırmızı kalemle yazarım. Böylece daha çok dikkat çeker" diye konuştu.
AYHAN ÖNCÜ -İHA