Aşırı sıcaklarla boğuşan Avustralya'da orman yangınları can alıyor. Yangınlarda şu ana kadar 128 kişi yaşamını yitirdi. Yangınlar Sydney'e de sıçradı.


Polis, önceki günden bu yana ülkenin güneydoğusunu ve özellikle Victoria eyaletini kasıp kavuran yangınlarda ölenlerin sayısını 128 olarak açıkladı. Ölü sayısının artabileceği bildiriliyor.

Avustralya'nın Victoria eyaletinde 47 dereceyi aşan sıcaklıklar rüzgarla birleşince alevlerin önü alınamadı. Yangınlar nedeniyle 750'den fazla ev küle döndü.

Bölgeden kaçmaya çalışanlar ise araçlarıyla alevlere yakalandı:

- "Geriye bir tek ben ve çantam kaldık. 25 yıllık evim gitti. Bu evi almak için çok çalıştım."

- "Hayatta olduğumuza şükrediyoruz. Bir tek elimdeki fener ve güzel dükkanımın anahtarı kaldı. Dükkanım ise yok oldu. En azından hayattayız..."

Yangınlardan dolayı Victoria'da 70 okul tatil edildi.

Başbakan Kevin Rudd, yangınları "Viktorya eyaleti halkının başına gelmiş büyük bir felaket" olarak nitelemişti.

Yangınların etkili olduğu bölgede hava sıcaklıkları 47 dereceyi buluyor.

Yüzyılın en yüksek sıcakları

İtfaiye yetkilileri, Avustralya'da son 100 yılın en yüksek sıcaklıklarını yaşayan güneydoğudaki üç eyalette dünden bu yana şiddetli rüzgarın etkisiyle de yayılan ve kontrol altına almakta büyük güçlük yaşanan orman yangınlarının 640 yerleşim bölgesini tahrip ettiğini belirtti.

Alevlerle savaşan 3 bin itfaiyeciye destek için ordu da harekete geçerken, güneydoğudaki üç eyalette etkili olan 50 civarındaki orman yangını, önemli miktarda hayvanın da telef olmasına yol açtı.

Sıcak esen rüzgar söndürme çalışmalarını da güçleştiriyor. Yangınların söndürülmesinin günler sürebileceği belirtiliyor.

Avusturalya hükümeti, yangından etkilenenler için 7 milyon Amerikan doları tutarında yardım fonu ayırdı.

Avustralya'da 1983'te çıkan yangışnda 75 kişi hayatını kaybetmi, 3 binden fazla ev zarar görmüştü.

cnnturk