İsrail yarın yeni liderini seçecek. Genel seçimde sonucu seçmenlerin yüzde 20'sini oluşturan kararsızlar belirleyecek. 120 sandalyeli meclise aşırı sağın damga vurması bekleniyor.


Ne ekonomik kriz, ne de ülkedeki yolsuzluk iddiaları. Seçimlere hazırlanan İsrail'de tek belirleyici Gazze operasyonu.

Yarışın son gününde siyasi liderlerin hedefinde kararsız seçmenler var. Anketler yaklaşık 1 milyon seçmenin hala hangi partiye oy vereceğini belirlemediğini gösteriyor.

Seçimlerde belirleyici olan ise partilerin Gazze saldırısı karşısındaki tavrı. Kamuoyu araştırmalarına göre, Gazze operasyonu en çok radikal milliyetçi Evimiz İsrail Partisi'nin lideri Avigdor Lieberman'a yaradı.

"Gazze ile İsrail arasındaki sınırlar kapatılmalı" diyen Lieberman büyük ihtimalle, seçimden sonra kurulması muhtemel bir koalisyon hükümetinin ortaklarından biri olacak.

Son anketlere göre, 120 sandalyeli parlamentoya muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun Likud'u 26, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin Kadima'sı ise 23 milletvekili yollayacak.

Seçimlerde Lieberman'ın İsrail Evimiz Partisi 17-18, Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İşçi Partisi ise 15-16 milletvekilliği alacak.

33 partinin katıldığı seçimlerde yarış bu 4 parti arasında geçecek.

Yaklaşık 5.3 milyon seçmen Türkiye saatiyle 07.00'de oy vermeye başlayacak. Oy verme işlemi akşam 22.00'ye kadar sürecek. Sandıkların kapanmasıyla sandık başı anket sonuçları yayınlanacak.

cnnturk