ABD'nin Afganistan'ın güneybatısında düzenlediği füze saldırısında, aranan bir Taliban liderinin öldüğü bildirildi.Amerikalı ve Afgan yetkililer, saldırıda, Badgis bölgesinde, Türkmenistan sınırı yakınındaki bir köyde, Molla Destagir adlı Taliban liderinin bulunduğu binanın isabet alması sonucu, Destagir ile 8 militanın öldüğünü açıkladı.

Badgis'te düzenlenen bir dizi saldırının arkasındaki isim olan Destagir, bir süre hapis yatmış ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin talimatıyla serbest bırakılmıştı.

Amerikan ordusu da saldırıyı ve Destagir'in ölümünü doğrularken bazı görgü tanıkları, ölenlerin sayısını 12 olarak verdi.

Pakistan güvenlik güçlerinden isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili de, Washington'un Taliban militanlarının yeniden toplanmaya başladığını iddia ettiği bölgede, pilotsuz bir Amerikan uçağından atılan füzenin Taliban tarafından kullanılan bir merkezi vurduğunu belirtti.

Saldırıyı ve ölü sayısını bir başka Pakistan yetkilisi de doğrularken, bu yetkili iki füze atıldığını söyledi.

Afganistan'ın komşusu olan ve sadece Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Amerikan ordusunun faaliyet gösterdiği bölgede, pilotsuz uçaklardan
yazdan bu yana onlarca füze atıldı.

Bu saldırılarda, Pakistan veya Afganistan'daki Taliban unsurları ile El Kaide örgütünün yabancı üyelerinden birçoğu hayatını kaybetti.

cnnturk